En İyi Bebek Maması Markaları

Eniyiveucuz tarafından tarihinde yayınlandı

Yeni doğan bebekler için ilk 6 aylık dönemde ay anne sütünün önemi bilinen bir gerçektir. Bu kritik süreç aşıldıktan sonra bebekler bir gelişim gösterir ve anne sütüne ek olarak bebek maması tavsiye aramaya başlarlar.

Bu noktada annelerin kaliteli, sağlıklı, güvenilir ve uygun bir bebek maması markası aramaya başlarlar. “Anne sütüne en yakın bebek mama hangisi” ve “En iyi bebek maması hangisi” sorusuna bu makalede bir cevap bulacağız.

Bebek Maması Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Piyasada, bebek maması üzerine farklı markaların farklı içerikteki birçok ürünüyle büyük bir çeşitlilik vardır. Bu durumda, ebeveynlerin kafalarının karışması ve bebek maması alırken nelere dikkat edilmelidir? Sorusunu sorması gayet normaldir. Annelerin bebeklerini doğru ürünü seçerek sağlıklı şekilde büyütebilmesi için, bebek mamaları hakkında bazı noktaları bilmesi gerekir.

Bebeğini doğal yollarla besleme imkanı bulunmayan anneler, mamayla beslemek zorunda olduğunu gayet iyi biliyor fakat en kaliteli bebek maması hangisidir onu bilmiyor.

 • Bebek maması seçerken dikkat edilmesi gereken ilk nokta, tüm ürünlerde olduğu gibi ambalajdır. Üretim anından tüketim anına kadar sağlıklı içeriğini koruyabilmesi için ambalajının sağlam olmasına dikkat edilmeli, yıpranmış ya da zarar görmüş ambalajlı ürünler kesinlikle alınmamalıdır.
 • Bebek maması seçiminde bir diğer önemli nokta ise, tercih edilen ürünün Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olmasıdır. Aksi takdirde, içeriğinden emin olunamayacağı için tehlike arz edebilir.
 • Ürün, bebeğin ayına uygun şekilde tercih edilmelidir. Bilindiği üzere, bebeklerin gelişimi ay ay takip edilir ve verilen yiyecekler, doktor önerisiyle ayına ve yaşına uygun şekilde verilir. Bu nedenle mamanın içeriğindeki ürünlerin bebeğin ayına uygun şekilde kullanılması, sağlıklı şekilde gelişimini destekler.
 • Mamanın içeriği de dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Peynir altı suyu, inek sütü ve keçi sütü gibi formüllerden elde edilen gıdalar, anne sütünün vitamin ve mineral içeriğine en yakın gıdalar olduğundan bebekler için faydalıdır.
 • Son zamanlarda tükettiğimiz GDO’lu ürünlerin, bebek mamalarının içeriğinde bulunmaması önemlidir. Bebek maması için organik içerikli ürünler tercih edilmelidir ve mümkünse anne sütüne yakın içerikte mama kullanılmalıdır.
 • Son kullanma tarihi, her ürün için önem taşır ancak bebek mamalarında ayrı bir yere sahiptir. Mama seçerken, son kullanma tarihine mutlaka dikkat edilmelidir.

Bebekler doğumdan sonra ilk 6 ay anne sütüyle beslenir. Sağlık problemleri ya da emzirme alışkanlığından dolayı her bebek bu takvime düzgün uymayabilir. Bebeklerin mama takviyesini alacağı zaman; annenin durumu, emzirme alışkanlığı ve bebeğin yapısına göre değişiklik gösterebilir.

Bu takviye gıda da bebeklerin biyolojik yapısına uygun olarak üretilmiştir. Her bebek farklı olduğu için hepsinde kullanılabilecek direkt olarak diyebileceğimiz bir besin yoktur ancak piyasada iyi bebek mamalarının çeşitleri olduğu bir gerçektir.

Dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemlisi mamanın son kullanma tarihidir. Söz konusu bebekler olsa dahi son kullanma tarihi geçmiş ürünleri piyasada bulunabilmektedir. Bu duruma özellikle dikkat edilmelidir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer detay bebeğinizin yaşıdır. Eğer bebek 0-6 aylık grupta ise farklı, 6 aylıktan büyükse farklı mamalar kullanılması gerekmektedir.

0-6 aylık grubuna anne sütü önerildiğinden dolayı gıda tavsiyesi tavsiye edilmez. Ancak birtakım problemler yüzünden 0-6 aylık bebeğiniz için bebek mamasına başvurmak zorunda kaldıysanız, ürün üzerindeki hitap ettiği ay aralığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü 0-6 aylık ile 6 aydan büyük bebekler için üretilen mamalar farklıdır.

0-6 aylık için olanlar anne sütüne daha yakınken 0-6 aylık dışındaki gruplar için üretilen mamalara farklı besin değerleri katılabilir.

NOT: Hatırlatmakta fayda var ki; yeni doğan bebekler için ilk 6 ay kullanılması düşünülen bebek mamaları için kesinlikle doktorunuza danışınız.

En İyi Bebek Maması Çeşitleri

Emzirmek, bebeklerin besin ihtiyacını her zaman karşılamayabilir. Bu durumda, alternatif besleme yolları denenir ve bu da tabi ki mama olacaktır.

Bebek mamaları, bebeklerin büyüme ve gelişimini desteklemek adına hayli çeşitlidir. Ancak, bebek beslenmesi gibi önemli bir durumda, her zaman en iyi markalar tercih edilmelidir.

Bebek gelişimi için uygun formülde üretilen organik bebek maması çeşitleri, ebeveynlerin beslenme konusundaki kaygısını da ortadan kaldırır. Mamalar, bebeklerin aylık gelişimine uygun şekilde özel olarak üretildiğinden, anneler içi rahat bir şekilde bebeğini besleyebilir.

Bebek mamaları, sadece formül mamalardan ibaret olmamakla birlikte, ek gıdaya geçen bebeklerin beslenmesinde de kullanılan kavanoz mamalar da, beslenmeyi destekleyici ürünlerdir.

Doğumdan itibaren iyi bir beslenme, bebeklerin geleceği için ebeveynler tarafından yapılan en iyi yatırımdır. Doğal sebze-meyve, süt ürünleri ve protein içerikli mamalar konusunda, piyasada çok çeşit bulunmaktadır.

Ürünler arasında seçim yapmak anne babalar için zor olsa da, hem bütçelere hem de bebeklerin ihtiyacı ve kullanım durumuna göre bebek maması çeşidi belirlemesi yapılabilir.

Bebeğin ihtiyacına göre doktor tavsiyesi sonucunda kullanacakları mamalarla anneler, bebeklerinin sağlığını koruyarak besleme avantajını yakalayabilir.

Omega –3 ve omega-6 başta olmak üzere çeşitli vitamin ve mineraller açısından zengin olan kaliteli marka bebek mamaları, bebeklerin beslenme ihtiyacını karşılayacak içerikteki ürünlerdir.

En İyi Bebek Maması Tavsiyeleri

Bebekler için kullanılması son derece önemli olan gıda takviyeleri piyasada birçok seçeneğiyle annelerin karşısına çıkmaktadır. Bebekler için mama üreten birçok firma olduğu gerçektir. Ancak konu bebekler olduğundan dolayı yapılacak tavsiye ve telkinlerde daha dikkatli olmakta fayda vardır. Aşağıda en iyi bebek maması markaları listelenmiştir.

1. Aptamil Bebek Maması

Aptamil Bebek Maması

Aptamil

Yenidoğan bebekler için özel üretilmiş gıdalar arasında en çok tanınan markalardan birisi de Aptamil’dir. En iyi seçeneklerden biri olarak gösterilen Aptamil; Avrupa birliği tarafından onaylanmış bilimsel çalışmalara sahip ve 40 yıldır bu araştırmaları yapan bir firmadır. Bundan dolayı anneler bu mamaları gönül rahatlığıyla tercih edebilir.

Aptamil ve Aptamil – Prosyneo mamaları Anneler tarafından en çok tercih edilen mamalardan ikisidir.
Aptamil ; prebiyotik lif, omega 3 ve 6 yağları, balık yağında da bulunan ve bebek gelişimine faydalı PUFA, aminoasit ve çeşitli nükleotitler içermektedir.

Anne sütü de bu içeriklerden oluşur. Anne sütünde de bulunan ve bebeğin bağışıklığını güçlendiren ve geliştiren probiyotik maddelerle benzer etkileri göstermesi Aptamil’in en önemli özelliklerinden biridir. Anne sütünde bulunan değerleri içermesi, çeşitli sebeplerden dolayı anne sütüne en yakın etkiyi göstermekdedir ve bebeklerin kullanımı açısından hayati önem taşımaktadır.

Aptamil 1’in tercih edilmesinin bir diğer nedeni de bebekler için zararlı, ekstra şekerler içermemesidir. Etiket üzerindeki şeker bilgisi, anne sütünde de bulunan laktozu içermesinden kaynaklanır. Laktoz anne sütünde mevcut olan süt şekeri olarak açıklanabilir.

Yine Aptamil tarafından üretilen bir diğer ürün Aptamil – Prosyneo’dur. Aptamil – Preosyneo ‘’bifidobakterium breve M16V’’ olarak bilinen probiyotik çeşidi içermektedir.

Bu probiyotik madde bebeklerin anne sütü vasıtasıyla aldığı bir maddedir. Ayrıca bu mamada parçalanmış protein bulunması bebeklerde sindirimi kolaylaştırmaktadır.

İlave şeker içermemesi ve sindirimi kolaylaştırıcı içeriği ile en çok kullanılan bebek mamalarından biridir. Bu devam mamasıyla bebekler gece vakti daha rahat uyur. Bu sayede hem anneler hem bebekler daha rahat edebilir. Bağışıklığı destekleyen besin değerleri ve bebeklerde sindirimden kaynaklanan uyku bozukluklarına karşı iyi bir seçenek olan Aptamil – Prosyneo; anneler tarafından yüksek rağbet görmeye devam etmektedir.

2. Bebelac Bebek Maması

Bebelac bebek maması

Bebelac

Takviye ve bebek devam mamalarından en çok tercih edilen bir diğer marka Bebelac’tır. Bebelac anne sütüne yakın değerler içermesiyle iyi bir seçenek olmaya devam etmektedir. Bebelac içerdiği demir, omega yağları, probiyotik lif, vitamin ve minerallerle diğer markalardan önde gelmektedir.

Anne sütüne takviye olarak bebekler için uygun olan bu mama; aynı zamanda bağışıklığı desteklemektedir. Bebelac Gold bebek mamaları arasında en çok tercih edilen bir diğer besindir.

İlk 6 ay anne sütünden faydalanamayan bebekler için de uygun olan bu ürün; sindirimi hızlandırması, kabızlık yapmaması ve bebeklerde vitamin ve mineral emilimini artıran bakteriler içermesi yönüyle anne sütüne benzerdir.

Anne sütünden eksik ya da hiç faydalanamamış bebeklerde yaşanabilecek birtakım problemlere karşı üretilmiş ve uygun fiyatı sayesinde de anneler tarafından büyük ilgi görmektedir.

0-6 aylık bebekler için kullanılabilir olan ve kullanmadan önce uzman bir doktora başvurmakta fayda vardır.

3. Hero Baby Bebek Maması

Hero Baby Bebek Maması

Hero Baby

Doğumdan itibaren bebeklerde mama olarak kullanılan en popüler besin takviyelerinden biri de Hero Baby’dir. Hero Baby; çocukların sinir sistemini ve göz sağlığı gelişimine yardımcı uzun zincir PUFA, bebeğin bağışıklık sistemini güçlendiren ve destekleyen probiyotik lifler, kalıtsal bilginin kullanılmasında ve aktarılmasında etkili rol oynayan nükleotit, Omega3 ve Omega6 yağları içermesinden dolayı anneler tarafından tercih edilen bir mamadır.

Yeni doğan bebeklerin ilk 6 aylık dönemde anne sütüyle ilgili problem yaşayan bebeklere tavsiye edilebilir. İçerisinde bebekler için sağlıklı birtakım bakterileri de barındıran Hero Baby; bebek sağlığı gelişiminde destekçi bir rol oynar.

4. Similac Bebek Maması

Similac Bebek Maması

Similac

Yeni doğan bebekler için geliştirilmiş bir mama olan Similac; içerdiği probiyotik lifler, Omega3 ve Omega6 yağları, nükleotit takviyesi, vitamin ve minerallerle bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimine yardımcı bir bebek mamasıdır.

Similac denildiğinde akla gelen mamalardandır. Bu sebeple annelerin bebekleri için güvenle kullandığı birkaç markalardan biridir. Palmiye yağı içermemesi ve özel bir laktoz ilavesi olan ve bebekler için son derece faydalıdır.

Bebekleri zararlı şeker ve bakterilerden korumak, bağışıklığını güçlendirmek ve gelişimine yardımcı olmak için kullanılabilir markadır.

5. Evolvia Bebek Maması

Evolvia Bebek Maması

Evolvia

Anneler tarafından en çok tercih edilen bebek takviye gıdalarından bir diğeri de Evolvia’dır. Evolvia anne sütüne yakın olması ve zengin içeriğiyle annelerin vazgeçilmezi olmaya devam etmektedir.

Evolvia zararlı şeker içermemesi, bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimine yardımcı probiyotik maddeler bulundurması açışından özellikle 0-6 ay arasında anne sütünden faydalanamayan bebekler için tercih edilir.


SONUÇ

Kaliteli ve en iyi bebek maması hangisi sorusuna cevap olarak bu markaları; Aptamil, Bebelac, Hero Baby, Similac, Evolvia olarak gösterilebilir. Bu markalar anneler tarafından en çok tercih edilen markalar olup; güven problemi yaşamayacağınız markalardır.

Kolaylıkla bulabileceğiniz bu ürünler bebeğiniz için de faydalı olacaktır. Konu bebek sağlığı olduğundan dolayı sık sık mama değiştirmek ya da bilinenin dışına çıkmak tavsiye edilmez. Güvenilir ve kendini kanıtlamış markalara yönelmek bebeğin sağlığı için daha iyi olacaktır.

Türkiye’de piyasaya sürülmeden önce bakanlıklar tarafından çeşitli kontrollerden geçirilen bu ürünler bebeğiniz için en faydalı olacak şekilde hazırlanmaktadır.

Bebeğinize takviye olarak kullandığınız ve arzuladığınız faydayı göremiyorsanız doktorunuza başvurabilirsiniz. Bebeğin değerlerine ve yapısına göre size öneride bulunacaktır.

Aptamil, Bebelac, Hero Baby, Similac, Evolvia ürünlerinden herhangi biri, muhtemelen doktorunuzun tavsiye edeceği mamalardan olacaktır.


6 yorum

Pinar · 28 Haziran 2020 13:05 tarihinde

Bebeğim çoğu bebek mamaları reddetti. Başka mamalar denemekte kararsız kaldım.Hangi markayı seçeceğim konusunda endişeliyim

  Alijan · 28 Haziran 2020 13:10 tarihinde

  Doktorunuzdan bu konuda öneri almanız sizin için faydalı olacaktır.

Ceyda · 28 Haziran 2020 13:07 tarihinde

Bebek maması alırken sıkı bir araştırma yapılması gerekir. Bebeğimiz bizim en deyerlimizdir. Araştırma için teşekkürler

  Alijan · 28 Haziran 2020 13:10 tarihinde

  Yorumunuz için Teşekkürler.

Emre · 28 Haziran 2020 13:08 tarihinde

Aslında bu konularda uzman bir doktora önerisi almamız gerekir. Bebek maması markaları bebekten bebeğe yararlı olması değişmektedir.

  Alijan · 28 Haziran 2020 13:09 tarihinde

  Tamamen doğru söylediniz. Doktorunuzdan bir tavsiye almanız daha doğru bir karar olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir