En İyi Bilim Kurgu Kitapları

Eniyiveucuz tarafından tarihinde yayınlandı

Bilim kurgu uzak gelecek ile şu an gerçekleşmeyecek öykülerin bilim ve teknolojiyle birleşmesinden oluşur. Bu türe ilgi gösterenlerin sayısı oldukça fazladır. Bilim kurguda bazen geçmişten de yararlanılabilir. Bilim kurgu çeşitli temaları da içinde barındırır. Bilim kurgu türündeki eserler gelişerek devam etmektedir. Değerli okuyucular için en iyi bilim kurgu kitapları sizler için derledik.

En iyi bilim kurgu kitapları

Okunması Gereken En İyi Bilim kurgu Kitapları

Geçmişte, günümüzdeki ve gelecekte yaşanan veya yaşanabilecek olayları, bilimi ve tekonoljini kullanarak anlatan kitaplara bilim kurgu kitapları diyebiliriz. Bilim kurgu kitapları ne kadar gerçekçi olması tartışılabilir ama unutmamak gerekir ki insanları düşünmeye zorlar. Mutlaka okunması gereken en iyi bilim kurgu kitapları listemizi sizlerle paylaşıyoruz.

Mülksüzler

Ünlü yazar ve bilim kurgu uzmanı Ursula tarafından kaleme alınmıştır. Eser Odocu denilen bir dünya insanı anlatıyor. Odo eserdeki dönemden önce yaşamıştır. Bu nedenle eserdeki olaylara fazla katılmamıştır. Odocular isimlerini Odo’dan alıyorlar. Bu eser sıra dışı öyküsünün yanında akıcılığını da sürdürmüştür.

Kitap satın almak isteyenler için fiyatı 32-44 TL (Kitapyurdu) arasında değişmektedir.

Ender’in Oyunu

Eser Orson Scott Card tarafından kaleme alınmıştır. Bu eser bilim kurgu türünün en önemli yazılarından biridir. Aynı zamanda bu eser Ender Serisi’nin ilk kitabıdır. Bilim kurgu edebiyatının en önemli iki ödülünü aynı anda almıştır. Eserde on bir yaşındaki çocuğun dünyayı kurtarması anlatılıyor. Çok satanlar listesindeki yerini korumuştur.

Kitap satın almak isteyenler için Kitapyurdu‘da bulabilirsiniz.

Biz

Ünlü yazar Yevgeni Zamyatin tarafından kaleme alınmıştır. Eser gelecekte var olan otoriter bi devletin inançlarına çok bağlı vatandaşıyla D-503′ ün günlüklerine yazdıkları yazıları konu edinmiştir. Bu eserde özgürlük ve toplumun olumsuzlukları anlatılır. Bu eseri diğerlerinden farklı kılan şey otoriterliğe bakış açısındaki entellektüel inceliktir.

Kitap satın almak isteyenler için Kitapyurdu‘da bulabilirsiniz.

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört

Eser George Orwell tarafından kaleme alınmıştır. Bu eser yazarın geleceği ile ilgili kabus senaryosudur. Romanda harika bir hayal gücü vardır. Eserde bireyselliğin yok olduğu, toplumların makineleşmiş kimselere dönüştüğü  dünya düzeni kurgulanmıştır. Aynı zamanda eser fantastik olduğu kadar gerçekçidir. Eser yenilikçi ve güncel halini asla kaybetmemiştir.

Kitap satın almak isteyenler için BKMKitap‘da bulabilirsiniz.

Cesur Yeni Dünya

Ünlü yazar Aldous Huxley tarafından kaleme alınmıştır. Eserin konu olduğu dönem içinde kadınların hamile kalmasının ayıp olduğu için anne, baba olmak ahlaksız bir kavram olarak görülür. Eserde şartlandırma hipnopedya ( uykuda eğitim ) ile sağlanır. Hipnopedya sayesinde herkes mutludur. Yazar bu eseri sağlam bir üslupla kaleme almıştır.

Kitap satın almak isteyenler için Idefix‘da bulabilirsiniz.

Fahrenheit 451

Ünlü yazar Bradbury tarafından kaleme alınmıştır. Eserde işini seven itfaiyeci Guy Montag’ın 17 yaşındaki kızla karşılaştıktan sonraki hayatını anlatır. Eser aynı zamanda uzun süredir yaşadığımız dünayayı eleştiren bir eserdir. Kİtabın baş karakteri sürekli kitap yakmaktayken hayatı birden değişir.

Kitap satın almak isteyenler için Kitapyurdu‘da bulabilirsiniz.

Otostopçunun Galaksi Rehberi

Ünlü yazar Douglas Adams tarafından kaleme alınmıştır.  Normal bir hayat yaşamak isteyen Arthur Dent, evinin saçma nedenden yok edileceğini öğrenir. Birkaç saat sonra gezegeni yok edilecek ve yanında arkadaşı Ford Prefect ile inanılmaz yolculuğa çıkacaktır. İngiliz yazar bu eseri müthiş bir kurguyla kaleme almıştır.

Kitap satın almak isteyenler için idefix‘da bulabilirsiniz.

Karanlığın Sol Eli

Eser Ursula K.Le Guin tarafından kaleme alınmıştır. Bilim kurgunun en önemli iki ödülünü kazanarak kısa zamanda türünün klasikleri arasına girmiştir. Eser dünyamıza çok benzeyen Kış adlı gezegende geçer. Eserdeki tüm insanlar çift cinsiyetlidir. Kişiler yılın belirli dönemlerinde duygusallıklarına göre cinsiyet değiştirirler. Bir elçinin gelmesiyle tüm ilişkli ve çelişkiler insanlardaki karşılığını bulmuşlardır.

Kitap satın almak isteyenler için idefix‘da bulabilirsiniz.

Yıkım’a Giden Adam

Eser Alfred Bester tarafından kaleme alınmıştır.  Eser tarihteki ilk Hugo ödülünü kazanmıştır. 24. yüzyılda en güçlü adam olan  Ben Reich adı hiç duyulmamış bir suç işlemeye karar verir. Ancak zihin okumanın olduğu bir dünyada bu imkansız gözüküyordur. Eser zamanının ötesine geçmeyi başarmıştır.  Kitap polis birlikleri oluşturduğu bir gelecekte geçiyor.

Kitap satın almak isteyenler için Kitapyurdu‘da bulabilirsiniz.

Cam Kule

Eser Robert Silverberg tarafından kaleme alınmıştır. Bu eserde tüm tutkusunu , hırsını yeryüzünden sonsuzluğa uzanan bir kule dikmeye adayan Simeon Krug’u iki farklı açıdan ele almıştır.Bu eser gözü yükseklerde olan insanların nasıl dibe battığını anlatmaktadır. Cam Kulede gerçek dünyamıza paralel bir çok özellik vardır.  Robotları, bilim kurguyu sevmeseniz bile roman sizi içerisine çekiyor.

Kitap satın almak isteyenler için Idefix‘da bulabilirsiniz.

Zeplin 

Eser Karin Tidbeck tarafından kaleme alınmıştır. Eser tekniksiz ancak oloğan üstü bir kurguyla yazılmıştır. İskandinav kültürünün alacakaranlığından bahsedilmektedir.  Bu öykü rahatsız edici bir o kadar da kara mizah içermektedir. Olağan üstü bir çok şeyin ortaya çıkmasını anlatmaktadır.

Kitap satın almak isteyenler için Kitapyurdu‘da bulabilirsiniz.

Bir Uzay Efsanesi

Eser Arthur C. Clarke tarafından kaleme alınmıştır. İlk kez güneş sistemine insanlar gönderilir. Ama insanlar hedeflerine ulaşamadan önce bir çok engelle karşılaşırlar ve bir şeyler ters gider. Bu eser insanın evrendeki yerini ustaca konu almıştır. Ay da ortaya çıkan bir bilinmezliği anlatmaktadır.  Maddi evrenin harikalarını cümlelerle betimleyerek anlatmıştır.

Kitap satın almak isteyenler için Kitapyurdu‘da bulabilirsiniz.

Vakıf Serisi

Eser Isaac Asimov tarafından kaleme alınmıştır. Yazarın en ünlü bilim kurgu serisidir. Seri; Vakıf Kurulurken, Erişilmez Vakıf, Vakıf, Vakıf ve İmparatorluk, İkinci Vakıf, Vakıf Çökerken, Vakıf ve Dünya kitaplarından oluşmaktadır. Orjinal seri ilk üç kitaptan oluşur.

Kitap satın almak isteyenler için D&R‘da bulabilirsiniz.

Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi?

Eser Philip K. Dick tarafından kaleme alınmıştır. İlk kez 1968 yılında yayınlanmıştır. Roman insanlık felsefesini konu alır.  İki androis avcısının android peşinden gitmesi anlatılır. Kitap daha sonra Bıçak Sırtı adlı filme çekilmiştir. 1998 yılında Locus Poll Ödülleri’nde 1990 yılından önce yayınlanmış en iyi bilim kurgu kitabı seçilmiştir.

Kitap satın almak isteyenler için Idefix‘da bulabilirsiniz.

Dune Serisi 

Eser Frank Herbert tarafından kaleme alınmıştır. Seri 6 kitaptan oluşmaktadır. Seri bütün olarak düşünüldüğünde din, siyaset, ekonomi, liderlik olgusu, kadın erkek olgusu, cinsellik konularını ele almıştır. Felsefi derinliği oldukça yüksektir. Serinin ilk kitabı Çöl Gezegeni Dune’ dir.

Kitap satın almak isteyenler için D&R‘da bulabilirsiniz.

Marslı

Ünlü yazar Andy Weir tarafından kaleme alınan eser bilim kurgu türünün en önemli temsilcilerindendir. 2014′ ün en iyi bilim kurgu romanıdır. Eser Mars’ a ilk ayak basan insanı kurguluyor. Eserin kahramanı öldü sanılıp Mars’ ta bırakılıyor ve orada zorluklarla mücadele ediyor.

Kitap satın almak isteyenler için D&R‘da bulabilirsiniz.

Kategoriler: Kitaplar

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir