En İyi Felsefe Kitapları

Eniyiveucuz tarafından tarihinde yayınlandı

Felsefe bilimi, çağlar boyunca insanlığın en önemli düşünce kaynaklarından biri olmuştur. İnsanlar dış dünya ve içi bünyeleriyle ilgili anlam veremedikleri karmaşaları felsefe yöntemiyle çözmeye çalışmışlardır. Günümüzde ise birçok felsefe yazarı insanlığı bu bilinmezliğe ait düşüncelerini kitap haline getirmiştir. Yıllar boyunca sıklıkla okunan türler arasına girmeyi de başarabilmiştir. Bu yazımızda sizler için en iyi felsefe kitapları önerileri de bulunduk.

Okunması gereken en iyi felsefe kitapları

Felsefe alanının en iyi yazarları: Platon, Albert Camus, Sigmund Freud, Albert Einstein, Karl Marx, Gazali, Konfüçyüs, Halil Cibran, Mevlana Celaleddin Rumi, Farabi, Orhan Hançerlioğlu, İbn Rüşd… gibi isimler felsefe alanındaki düşünürlerdir.

Felsefenin en önemli özelliği sorgulamaktır. Her bir yazar varolan şeyleri sorgulamış ve kendi algı çerçevesinde yazıya dökmüştür, betimlemiştir, tanımlamıştır. Aşağıdakı listede okunması gereken en iyi felsefe kitapları derledik.

Sofie’nin Dünyası – Jostein Gaarder

Ünlü yazar Gaarder tarafından 1991 kaleme alınmıştır. Norveç vatandaşı olan Gaarder, felsefe alanının en sevilen yazarlarından biridir. Kitabın ana kahramanı olan Sofie, evinin posta kutusunda üzerine Kimsin Sen? yazılmış bir not bulur ve bu yazının ışığında felsefe tarihinde kıyıda köşede kalmış bütün soruların cevabını bulur.

Kitap Satın Almak İsteyenler (Kitapyurdu.com) için Fiyatı: 28 – 40 TL arasında değişmektedir.

Özgürlüğe Uçuş – Delia Steinberg Guzman

İnsanın iç dünyasına bir yolculuk yapmasını sağlayan özgürlüğe uçuş eseri, Delia Steinber Guzman tarafından kaleme alışmıştır. Bilinen felsefe kitaplarının aksine, dış dünyadan koparak insanın iç bünyesini anlatmaktadır. Bireylerin ancak kendi iç dünyalarını keşfettiklerinde özgür kalabileceğinden bahseden bu kitap, dünya çapında satış rekorları kırmıştır.

Kitap Satın Almak İsteyenler (Kitapyurdu.com) için Fiyatı: 28 – 40 TL arasında değişmektedir.

Sessizliğin Sesi – Helena Petrovna Blavatsky

İnsan yaşamının sığlıktan kurtularak daha derin dalgalara kulaç atması gerektiğinin anlatıldığı Sessizliği Sesi kitabı, Helena Blavatsky tarafından kaleme alınmıştır. Bireylerin özgür kalması için kendi benliklerini aşmaları ve her türlü zincirden kendilerini kurtarmaları gerektiğinden bahsetmektedir. Dış yaşamın insana dayattığı zorluklardan bahseden kitap, dünya çapında geniş bir kitleye ulaşmayı başarabilmiştir.

Kitap Satın Almak İsteyenler (Kitapyurdu.com) için Fiyatı: 25 – 28 TL arasında değişmektedir.

Tanrısal Öngörü – Seneca

Ünlü felsefe yazarı Seneca tarafından 2017 yılının ekim ayında piyasaya sürülmüştür. İlk çıktığı yıldan itibaren felsefe severler tarafından büyük ilgi görmüş ve hala popülerliğini korumaktadır. İnsanların tanrı ile beğlarını, iyi ve kötü yargılarını ve etik ve ahlaksızlık kavramlarını sorgulayan bu kitapta, insanın bu kavramların dışına çıkması amaçlanmaktadır.

Kitap Satın Almak İsteyenler (Kitapyurdu.com) için Fiyatı: 14 TL arasında değişmektedir.

Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupery

Küçük prens Fransız yazar ve aynı zaman da pilot olan Antoine de Sain-Exupery, insanların çoraklaşmış zihninin yeniden bir vaha ile buluşmasını amaçlamak için kaleme alındığını ifade etmektedir. Küçük prens, büyüdüklerinde hayalgücü ve yaratıcıklarını tamamiyle yitiren yetişkinlerin nasıl bir yanılgının içerisinde olduğunu anlatmaktadır. Ayrıca dünya çapında en çok satanlar kitaplar arasındadır.

Kitap Satın Almak İsteyenler (Kitapyurdu.com) için Fiyatı: 6 – 10 TL arasında değişmektedir.

Devlet

Ünlü felsefe yazarı Sokratesin, daha sağlıklı ve mutlu bir devlet düzeninin nasıl kurulması gerektiğini anlattığı ünlü kitabıdır. Aynı zamanda insanların nasıl mutlu olması gerektiğini de anlatan bir yazı tipine sahiptir. Bireylerin mutluluğunun düzgün bir devlet düzeni ile gerçekleşebileceğine inanılmaktadır. Kısacası Soktares, kafasındaki ideal devlet düzenini Devlet kitabından insanlara aktarmıştır.

Kitap Satın Almak İsteyenler (Kitapyurdu.com) için Fiyatı: 9 – 15 TL arasında değişmektedir.

Zihinsel Kontrasyon – Ernest Wood

Zihnin nasıl işlediği ve nasıl yönetilmesi konusunda bilgi aktarabilmek için kaleme alınan Zihinsel Kontrasyon kitabı, Ernest Wood imzasıyla 2016 yılında piyasaya sürülmüştür. İradeyi geliştirme şekli olan kontrasyon kavramının insan zihninde ne gibi gelişimlere yol açacağı kitap içerisinde net bir şekilde anlatılmaktadır.

Kitap Satın Almak İsteyenler (Kitapyurdu.com) için Fiyatı: 9 – 15 TL arasında değişmektedir.

Simyacı – Paulo Coelho

Simyacı, Brezilyalı yazar ve aynı zamanda bir söz yazarı olan Paulo Coelho tarafından 1988 yılında kaleme alınmıştır. Fakat kaleme alındığı yıldan beri birçok tartışmaya konu olmuş ve yazarlar camiasında adı fenomen olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca kitap, 7 dile birden çevrilmiş ve kırk iki ülkede yüksek satış oranlarına ulaşmayı başarmıştır.

Kitap Satın Almak İsteyenler (Kitapyurdu.com) için Fiyatı: 14 – 25 TL arasında değişmektedir.

Mayanın Oyunları – Delia Steinberg Guzman

Kitabın ana karakteri olan Maya, eski zamanlarda yaşamış bir doğu tanrıçasıdır. Tanrıçaya göre yanılsama kavramı insan bünyesinin duygularıyla oynayan en önemli kavramdır. Az veya çok bütün insanların bu kavramla, iç dünyalarında bir kargaşası yer almaktadır. Mayanın bütün oyunları ve kuralları bütün insanlara bu kavramı empoze edebilmek için geliştirilmiştir.

Kitap Satın Almak İsteyenler (D&R) bulabilirler.

Sokrates’in Savunması

Sokrates’in savunması, ünlü filozof Platon tarafından yazılmış tarihin en ünlü felsefe kitaplarından biridir. Sokrates’in Atina mahkemesi tarafından Yunan tanrılarına inanmadığı gerekçesiyle yargılanmasını ve bu yargılanma esnasında Sokrates’in meşhur savunması konu olarak kitap içerişinde işlenmektedir. Genel olarak diyaloglar üzerine kurulmuş olan kitap, insanların her türlü zincirden kurtulması gerektiğini konu alır.

Kitap Satın Almak İsteyenler (D&R) için Fiyatı: 8 – 13 TL arasında değişmektedir.

TEB – Jorge Angel Livraga Rizzi

Antik Mısır tarihini uzay çağı insanların önüne sunan, tarihin en önemli felsefe kitaplarından biridir. Antik Mısır dönemi ve daha öncesinde Mısır piramitlerinde gerçekleştirilen ezoterik tapınma içeriklerini ve Firavunlar için yapılan bütün cenaze törenlerini konu almaktadır. Ayrıca kutsal mezarlıklar içerisindeki değerli nesneler ile alakalı birçok bilgi de kitap içerisinde yer almaktadır.

Kitap Satın Almak İsteyenler (D&R) için bulabilirler.

Dhammapada

Budizm dinin dingin felsefesini konu alan Dhammapada kitabı, Buda efsanesinin Pali dilindeki mesajları mesajlarını çağımızın insanlarına ulaştırmaktadır. İnsan zihninin nasıl aydınlanması gerektiğine ve iç dünyasının buhran döneminden nasıl kurtulabileceğine dair ipuçlarına yer verilmektedir. Ayrıca dış dünyanı gözlemenin ve araştırma ruhunun önemini de kitap içerisinde sık sık değinilmiştir.

Kitap Satın Almak İsteyenler (Kitapyurdu.com) için Fiyatı: 8 – 9 TL arasında değişmektedir.

Felsefenin Tesellisi – Alain De Botton

Yazar Alain De Botton tarafından altı bölümde incelenmek üzere yazılan kitap, her bölümde kitabın ana kahramanı olan filozofun gittiği yerlerde yaşadığı sorunları ve bunlara bulduğu çözümleri konu almaktadır. Toplum tarafından dışlanma baskısının getirdiği hayal kırıklığı üzerine yazılan bu kitap, filozofun kırık kalbini okuyuculara başarılı bir şekilde yansıtabilmektedir.

Kitap Satın Almak İsteyenler (Kitapyurdu.com) için Fiyatı: 28 – 40 TL arasında değişmektedir.

Günlük Kahraman – Delia Steinberg Guzman

Günlük kahraman kitabı, insanlara günlük yaşamın koşuşturmacasında pratik analiz ve çözüm yeteneğini nasıl geliştirmeleri öğreten toplamda 30 makaleden oluşan toplama bir kitaptır. İnsanları günlük savasını, gelecek endişesini ve gündelik kaygılarını konu almaktadır. Bu tarz olumsuzluklarla karşılaşan kahramanın nasıl ayakta kalmasının gerekliliklerinin anlatıldığı klasik tarzda bir felsefe kitabıdır.

Kitap Satın Almak İsteyenler (Kitapyurdu.com) bulabilirler.

İlahi Aşk

İbn Arabi tarafından kaleme alınmış İlahi Aşk eseri, tasavvuf felsefesinin en önemli temsilcilerinden biridir. Kitabın konusu aşk olsa da insanın kendini aşarak ilahi ve karşı koyulamaz sevgiye erişebileceğini konu almaktadır. İnsan aşk kavramının hangi türüne bağlı olursa olsun sonunda ulaşması gereken nihai sevginin ilahi aşk olması gerektiği kitabın temel felsefesidir.

Kategoriler: Kitaplar

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir