En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

Eniyiveucuz tarafından tarihinde yayınlandı

Son yıllarda giderek önem kazanan iletişim, başarı, hafıza teknikleri, rekabet gibi konular insanlarda en iyi kişisel gelişim kitapları arama ihtiyacı doğuruyor. Kendini geliştirmek içinsertifika programlarına bir servet ödemek istemeyenler, kitapları kılavuz alarak bu işin üstesinden rahatlıkla gelebilirler. Kendini geliştirme  konusunda, adım atanlar mutlaka okunması gereken kişisel gelişim kitapları listemizi mutlaka incelemeli!

Hayatınızı Değiştirecek Kişisel Gelişim Kitapları

Sınırsız Güç – Kişisel Başarıda Zirveye Ulaşmanın Yolu – Anthony Robbins

Sınırsız Güç - Kişisel Başarıda Zirveye Ulaşmanın Yolu - Anthony Robbins

Sınırsız Güç – Kişisel Başarıda Zirveye Ulaşmanın Yolu – Anthony Robbins

Antony Robbins’ in Sınırsız Güç kitapı, alanında  modern anlamda ilk kitaplardan olması, günümüzde çok sayıda baskı yapmasına ve dünyada birçok dile çevrilmesine neden olmuştur.

Kitabın temel felsefesi, herkesin içinde gizil-güçleri ve potansiyellerinin bir alana yönelik yeteneklerinin olduğu gerçeğidir. Başarı yolunda ilk adımın kişinin içindeki gücü keşfetmesiyle atılabileceği inancı kitapta odak noktadır.

Sınırsız Güç, bireyi zihnini yeniden programlayarak hedeflerine ulaşması konusunda adeta motive etmekte ve yüreklendirmektedir. Özellikle  içindeki gücü kaybettiğini düşünenlerin mutlaka incelemesi gereken tarzda bir eser.

Kitap satın almak isteyenler için (Kitapyurdu.com) fiyat aralığı 38-52 TL arasında değişmektedir.

İyi Hissetmek – Dr. David Burns

İyi Hissetmek - Dr. David Burns - Kendini geliştirmek için kitaplar

İyi Hissetmek – Dr. David Burns

Psikiyatrist ve davranış bilimci David Burns, İyi Hissetmek’ te duygusal problemlerle başa çıkmada bir yol haritası sunar.

Kitap; Teori ve Araştırma, Pratik Uygulamalar, Gerçekçi Depresyonlar, Önleme ve Kişisel Gelişim, Umutsuzluk ve İntiharı Yenmek, Günlük Hayatın Stres ve Gerilimleriyle Başa Çıkmak olarak altı bölümden oluşmaktadır.

Kitabın ana felsefesi kişinin düşündüğü gibi hissettiğidir. Düşüncelerimizin duygu ve davranışlarımızı belirlediği temeli üzerine kurulan kitapta bireyler sağlıklı düşünme kalıpları ile yüzleşerek bu düşünceleri nasıl olumlayacağı konusunda farkındalık kazanıyor.

Kitap satın almak isteyenler için (Kitapyurdu.com) fiyat aralığı 33-45 TL arasında değişmektedir.

İletişimsizlik Becerisi – Doç. Dr. Kadir Özer

İletişimsizlik Becerisi - Doç. Dr. Kadir Özer

İletişimsizlik Becerisi – Doç. Dr. Kadir Özer

Doç. Dr. Kadir Özer imzalı İletişimsizlik Becerisi kitabı, etkili iletişim konusunda kendini geliştirmek  isteyenlerin faydalanabileceği bir kitap.

Yazarın çıkış noktasını, uzun yıllar süren danışma deneyimlerinde gözlemlediği  bireylerin birbirleriyle olan iletişim kopuklukları oluşturuyor. Dokuz bölümden oluşan kitap, ilk bölümde içimizde yaşadığımız olayların ve dışarı yansıttığımız davranışların duygularımızla ilişkisi konusunda okurun anlayacağı dilden bir başlangıç sunuyor.

‘Düşündüğümüz gibi davranırız’ temalı ikinci bölüm  otomatik pilot kavramı üzerine oldukça düşündürüyor ve okuru davranışlarının altında yatan düşüncelerini keşfetmeye yöneltiyor. İletişimin Düşünsel Altyapısı başlıklı üçüncü bölümle birlikte iletişim konusu detaylı biçimde ele alınmaya başlanıyor.

İletişim hataları konusu, kitap bütününde olduğu gibi örnek diyaloglar üzerinden tüm okurların anlayacağı bir dille ve metinleri kavrama boğmadan açıklanıyor. 

İletişimsizlik Becerisi, okurunu kendi iletişim hataları ile yüzleştirirken iletişim dakikliği kavramını da ele alarak sağlıklı iletişimin ipuçlarını veriyor.

Kitap satın almak isteyenler için (Kitapyurdu.com) fiyat aralığı 18-25 TL arasında değişmektedir.

Otuz Milyon Kelime – Dr. Dana Suskind

Otuz Milyon Kelime - Dr. Dana Suskind

Otuz Milyon Kelime – Dr. Dana Suskind

Dana Suskind Otuz Milyon Kelime kitabını yazarken bir çocuk koklea implant cerrahı  uzmanı olarak işitme engelli çocuklar ve aileleri ile olan deneyimlerinden yola çıkmış.

Çocuğun zihinsel gelişiminde aile iletişiminin önemini keşfederek deneyimlerini okurlarıyla paylaşıyor. Normal şartlarda bir dahi olarak doğan bebeklerin bu yeteneklerini körelten nedenleri ortaya koyarken, çocuğun bir matematik dahisi olmasında küçük yaşlardan itibaren kurduğu çevresel ilişkiler ve iletişimin önemini vurguluyor.

Kitabın ana temasını çocuklar bebekliklerinden itibaren onlarla sağlıklı iletişim kuran ebeveynleri sayesinde akıllı olurlar, düşüncesi oluşturmakta. Anlık tepkilerden kaçınarak sakin biçimde problem çözme yeteneği ile ilişkili olan ve öz düzenleme, yürütücü işlevlerden sorumlu Prefrontal Korteksin gelişiminin önemi kitapta ilgi çekici noktalardan.

Prefrontal korteksin işlevsel biçimde gelişmesinin çocuğun küçük yaşlardan itibaren ailesi ile kurduğu sağlıklı ilişkiye bağlı olduğunu bilimsel kanıtları ile sunan Dr. Dana Suskind’ in bu kitabı, ebeveynler için en iyi kişisel gelişim kitapları arasında yer alıyor.

Ebeveynler kitapta yalnız çocuklarına iletişim konusunda nasıl yardımcı olacaklarını öğrenmekle kalmıyor, kendilerini de geliştirme şansı buluyorlar.

Kitap satın almak isteyenler için (Hepsiburada.com) fiyat aralığı 26-40 TL arasında değişmektedir.

Beden İle Zihni Dengelemek – OSHO

Beden İle Zihni Dengelemek - OSHO

Beden İle Zihni Dengelemek – OSHO

Kişisel gelişim kitapları arasında OSHO eserleri önemli bir yer kaplar.

Beden ile Zihni Dengelemek eserinin çıkış noktasını beden ve psikolojik sağlık bütünlüğü oluşturur. OSHO, kitapta bireyin duygu ve düşüncelerini sağlıklı biçimde yönetebilmesi için öncelikle bedenini tanıması, kabul etmesi gerektiği gerçeğinden yola çıkıyor.

OSHOBeden ile Zihni Dengelemek’ te mutluluğu sadece bireyin kendi sorumluluğu olarak ele alırken kişinin mutlu olmasının kendine bağlı olduğunu, bunun için de öncelikle beden enerjisi ile zihin gücünü bütünleştirmesi gerektiğini gösteriyor.

Bireysel zihin ve beden uyumu için meditasyon tekniklerine yer verilen kitapta, sırt ve boyun ağrıları, karında ağırlık hissi, bedenden ayrı hissetme gibi durumlarda nefes teknikleri , akupunktur gibi çözümler dile getiriliyor. OSHO’ nun işlediği önemli konulardan biri de stres.

Kitap zihin gücü ile stresi yönetme konusunda bireyde farkındalıklar yaratacak bir çalışma sunuyor.

Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı – Stephen R. Covey

Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı - Stephen R. Covey

Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı – Stephen R. Covey

Amerikalı dünyaca ünlü kişisel gelişimci Stephen R. Covey’ in en ünlü kitabı Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı’ dır.

Etkili olma yani potansiyellerini kullanarak üretken bir hayat yaşamanın temel ilkelerini ortaya koymaya çalışıyor. Covey, bu eserinde paradigma kavramını açıklayarak insanların hayata, olaylara bizim gördüğümüzden farklı bakış açıları ile bakabileceği gerçeğinden empatik tutum kavramına ulaşıyor.

Etkili insanların yaşamında bağımlılıktan bağımsızlığa geçiş sürecini anlatarak bağımsız bir bireyi harekete geçiren, hedefine yönelik plan yapmasını ve yaşamının önceliklerini ele almasını  kolaylaştıran ilkeleri açıklıyor.

Bunu yaparken de kendinden, deneyimlerinden, karşılaştığı insanlardan ve kendi çocuklarından örnekler verdiği samimi bir anlatımla kitaba sürükleyicilik kazandırmayı başarmış.

Kitap, kişisel gelişim konusunda üst düzey bir içeriğe sahip ve birçok kişisel gelişim kitabı içinde biraz daha eleştirel düşünce isteyen bir anlatımla ilerliyor.

Kitap satın almak isteyenler için (Amazon.com.tr) fiyat aralığı 20-36 TL arasında değişmektedir.

Konsantrasyon / Adım Adım Mutlak Zihinsel ve Ruhsal Hakimiyet – Mouni Sadhu

Konsantrasyon / Adım Adım Mutlak Zihinsel ve Ruhsal Hakimiyet - Mouni Sadhu

Konsantrasyon / Adım Adım Mutlak Zihinsel ve Ruhsal Hakimiyet – Mouni Sadhu

Adım Adım Zihinsel ve Ruhsal Hakimiyet Mouni Sadhu’ nun konsantrasyon tekniklerinin gündelik hayatta nasıl uygulanabileceğine yönelik yazdığı kitaptır.

Konsantrasyon üzerine en iyi kişisel gelişim kitapları arasındadır.  Kitapta okurun anlayabileceği dilde teorik bilgilerin yanısıra gündelik yaşamda uygulanabilecek tekniklere yer veriliyor. Kitaptaki zihinsel güç alıştırmaları, hazırlık aşaması ve basit düzeyden giderek karmaşıklaşan bir yapı ile hiyerarşik bir düzen izliyor.

Alıştırmalarda beden duruşu ve nefes tekniklerine dek uygulama aşaması detaylı olarak okura verilerek, okur üst düzey çalışmalara hazırlanıyor. İleri alıştırmalar, zihinsel gücün sınırlarını zorlamaya yönelik ve tam bir konsantrasyon halini hedefliyor.

Bu alıştırmalardan iğne alıştırması ustalaşmaya giden yolda özellikle önemli ve bir ilk adım niteliği taşıyor.

Kitabın imgelem gücünü  kullanılarak etkin bir konsantrasyon sağlanmasında bir kılavuz niteliğinde olduğunu ve gücünü meditasyondan aldığını da ekleyelim.

Kitap satın almak isteyenler için (Kitapyurdu.com) fiyat aralığı 23-36 TL arasında değişmektedir.

Hatasız Düşünme Sanatı – Rolf Dobelli

Hatasız Düşünme Sanatı - Rolf Dobelli

Hatasız Düşünme Sanatı – Rolf Dobelli

Tüm dünyada en çok satan kişisel gelişim kitapları arasında yer alan Hatasız Düşünme Sanatı, günlük hayatta alışkanlık haline getirdiğimiz düşünme hatalarını gözlerimizin önüne seriyor.

Rolf Dobelli, günlük hayatta farkında olmaksızın kullandığımız herkesin inandığını doğru kabul etme, yeni bilgileri kökleşmiş inançlarla açıklamaya çalışma, herhangi bir şeyi kendinden daha ucuz, daha çirkin, daha kötü olanların yanında gördüğümüzde yüceltme eğilimi, geleceğe dair öngörülerimize sıkı sıkıya bağlılık, herhangi bir şeyin tek bir niteliğinden bütünü hakkında bir fikre varma gibi 52 düşünce hatasını örneklerle açıklıyor.

Hatasız Düşünme Sanatı okurlarını kısa pasajlar halinde açıkladığı düşünme hatalarının kendi yaşamlarındaki etkisi üzerine  düşündüren bir kitap.

Kitap satın almak isteyenler için (Kitapyurdu.com) fiyat aralığı 18-36 TL arasında değişmektedir.

Savaşçı – Doğan Cüceloğlu

Savaşçı - Doğan Cüceloğlu

Savaşçı – Doğan Cüceloğlu

Ülkemizde Psikoloji alanının tanınan ve tanınan simalarından Doğan Cüceloğlu, Savaşçı kitabında yarattığı Arif Bey isimli bir öğretmen kahramanı araç olarak kullanarak yaşamda anlam arayışı, hedeflere yönelme ve harekete geçme üzerine okurlarını kendi yaşamlarıyla yüzleştiriyor.

Arif Bey’ in kendini yalnız ve anlamsız hissettiği hayatında arayışları, kalbine doğru yaptığı yolculuk, vardığı farkındalıklarla hayatını değiştirmek için harekete geçişi kademeli olarak işleniyor.

Kitapta sorumluluk kavramı da odak noktalardan biri. Doğan Cüceloğlu, Savaşçı’ da okurlarını hayatının dizginlerini eline almaya davet ediyor.

Kitap satın almak isteyenler için (Kitapyurdu.com) fiyat aralığı 33-47 TL arasında değişmektedir.

Beş Sevgi Dili Gary Chapman

Beş Sevgi Dili Gary Chapman

Beş Sevgi Dili Gary Chapman

Yayımlandığı 1992 senesinden bu yana oldukça ilgi gören ve serilerinin de çıktığı Beş Sevgi Dili, iletişimde sevginin gücünü hatırlatan bir kitap.

Yazar, yıllara dayanan gözlemleri sonucunda bireylerin sevgiyi farklı şekillerde ifade ettiklerini keşfetmiş ve insanların sevgi ifadelerini beş maddede toplamıştır. Kitapta bireyler arasında sevgi dili olarak kullanılan bu beş özellik; onay sözleri, nitelikli beraberlik, hediye alma,  hizmette bulunma ve fiziksel temas olarak sıralanıyor.

Beş Sevgi Dili insan iletişiminde ve yaşam kalitesi içinde sevginin derecesi üzerine okurlarını kendilerine dönük düşünmeye de itiyor.

Yakın ilişkilerin sağlıklı biçimde yürümesinin temelini sevginin oluştuğu görüşünden yola çıkan kitap, sevgi dilini geliştirmek ve sevgi dilini öğrenmek isteyenler için…

Kitap satın almak isteyenler için (Kitapyurdu.com) fiyat aralığı 18-25 TL arasında değişmektedir.

Şu Hortumlu Fil Dünyada Yalnız Bir Hayvandır – Ahmet Şerif İzgören

Şu Hortumlu Fil Dünyada Yalnız Bir Hayvandır - Ahmet Şerif İzgören

Şu Hortumlu Fil Dünyada Yalnız Bir Hayvandır – Ahmet Şerif İzgören

Ülkemizde kişisel gelişim kitapları yazarları içinde önemli bir yeri olan Ahmet Şerif İzgören‘ in en çok ilgi gören kitabı Şu Hortumlu Fil Dünyada Yalnız Bir Hayvandır’ dır.

İzgören, mutlu ve başarılı, kişinin doyum aldığı bir hayatın izlerini sürüyor. Kitabın en önemli özelliği ise yer yer kara mizaha varan eğlenceli bir anlatıma sahip olması.

Başarı ve mutluluk kavramının mizah çerçevesinde ele alındığı kişisel gelişim kitabı Kim Olduğumuz Üzerine, Sevgi Üzerine, Mücadele Üzerine, Hırs Üzerine gibi 23 başlıktan oluşuyor. Her başlık kendi içinde bir hikaye sunarken, okurlarını da kendine doğru bir yolculuğa davet ediyor.

Kişinin anlatılan kavram ve hikayelerden yola çıkarak kendiyle ilgili düşündüğü mutlaka okunması gereken kitaplar arasında.

Kitap satın almak isteyenler için (Kitapyurdu.com) fiyat aralığı 17-26 TL arasında değişmektedir.

Kategoriler: Kitaplar

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir