En İyi Online Oyunlar

Eniyiveucuz tarafından tarihinde yayınlandı

Bilgisayarınızda eğlenceli vakit geçirmenin yollarından biri oyun oynamaktır. Ortaya çıktıkları ilk günden beri hemen hemen her yaşta insanın asla vazgeçmediği tek şey video oyunlarıdır. Bununla birlikte artık ceplere bile sığan akıllı telefonlarda bile oynamaya başlandı. Gün geçtikçe gelişen ve çıkartılan bu video oyunları önemli bir kesimin en önemli eğlence araçlarından biri haline geldi. 2020 yılından öne çıkan oyunlardan oluşan listemizde pc ve mobil için en iyi online oyunlar bulunmaktadır.

PC için En İyi Online Oyunlar

Oyun için en kolay ve en eğlenceli araçlardan biri bilgisayarlardır. Her yıl geliştirici ve yapımcılar tarafından birçok yeni PC oyunu piyasa sürülüyor. Üstelik bu oyunları daha eğlenceli kılmak için hem online hem de multiplayer özellikler mevcut. İşte bu eğlenceli ve harika oyunlardan bazıları;

 • 1. Portal 2 ( 2011, IMDB: 9.4 )

Hem geliştirip hem yayınlanmasını Valve Corporation’un üstlendiği oyun FPS türündedir. 2007’de yayınlanan oyunun devamı olup bir çeşit bulmaca oyunudur.

Bulmacalar herhangi bir yüzeye portal yerleştiriliyor. Ve portallar arasında ışınlanarak çözülmektedir. Ayrıca boşlukta bulunan şeyleri itmek veya çekmeye yarayacak birçok seçenek var. Özel olarak geliştirilen seçeneklere örnek olarak:

 1. ışınlar
 2. lazerler
 3. boya benzeri jeller
 4. ışıklı köprüler

Oyunu steam üzerinden satın alabilirsiniz.

 • 2. Call of Duty 4: Modern Warfare ( 2007, IMDB: 9.0 )

Infinity Ward’ın geliştirdiği serinin FPS türü olan bu oyunda günümüz daha modern bir zamana dönüşüyor. Oyuncu dâhil olduğu ekibin çıkarları ve hedefleri için Soup adlı karakteri ele geçirerek kontrolünü sağlar. Bununla birlikte aynı zamanda ortaya çıkacak modern savaş senaryoları için ilerlemesi gerekecektir.

 • 3. Overwatch ( 2016, IMDB: 8.4 )

Blizzard Entertainment’ın geliştirip yayınladığı bilim – kurgu oyunu FPS türünde ve multiplayerdır. Oyunda birçok harita, oyun modu ve çeşitli yeteneklere sahip birçok karakter bulunmaktadır.

Çatışmaya hazır akıllı savaş makinelerinin oluşturduğu Omnics adlı bir grup mevcut. Bu grup ile çıkan savaş sonucu dağılan kahraman ekip tekrar birleşiyor. Overwatch ekibinin ortaya çıkan yeni tehdit nedeniyle güçlerini tekrardan birleştirecektir.

 • 4. Defence of the Ancient ( 2013, IMDB: 8.3 )

Valve Corporation tarafından geliştirilmiş DotA strateji oyunu multiplayer ve ücretsizdir. Dire ve Radiant adı verilen beşer oyuncusu olan iki takım birbirine rakiptir. Düşmanın temel yapısı yani Ancient’ını yok eden oyunu kazanır.

 • 5. Rainbow Six: Siege ( 2015, IMDB: 8.0 )

Ubisoft tarafından yayınlanmıştır. Oyunun konusu ise terörle mücadele ekibi için bir grup militan ve askerin görevlendirilmesidir. Dünyanın Amaçları, dünya çapında terörizmle mücadele etmektir. Batı’yı ve onun dünyanın tümü hakkındaki planlarını tehdit eden bu ekibin tek amacı ise tüm dünyada var olan terörle mücadele etmek.

 • 6. League of Legends ( 2009, IMDB: 7.4 )

Yapımcılığını ve geliştiriciliğini Riot Games’in üstlendiği strateji video oyunu. Online ve multiplayer olarak oynanabilmektedir. Üç harita mevcuttur:

 1. Sihirdar vadisi
 2. Uğursuz korkuluk
 3. Sonsuz uçurum

Bu haritalarda karşı takımı istila edip yenme amacıyla takım çalışması yapılır. Rakibiniz gerçek kişiler veya bilgisayar robotu olabilir. Ayrıca oyundaki karakterlerin yetenekleri ve eşyalarını geliştirmek de mümkün.

7. Apex Legends ( 2019, IMDB: 7.3 )

Respawn Entertainment tarafında geliştirmiş olup ücretsiz bir hayatta kalma oyunudur. Kahramanlık, nişancılık ve takım odaklı Battle Royale oyunu, Titanfall adlı evrende geçmektedir.

Mobil İçin En İyi Online Oyunlar

IOS ve Android işletim sistemlerine sahip cep telefonları için birçok mobil oyun mevcut. Oyuncunun istediği her yerde oynayabileceği harika oyunların çoğunu ücretsiz indirmek mümkün. Son yıllara damga vuran ve herkesin beğenisini toplayan mobil için en iyi online oyunları sizler için araştırdık. Bunlar sırayla;

 • 1. PlayerUnknown’s Battlegrounds Mobile ( 2018 )

Bluehole tarafından geliştirilip yayınlanan mobil ve multiplayer oynanabilen online oyundur. Birden fazla mod ve haritaya sahiptir. Oyunda düşmanları yenmek için tek başına veya en fazla dört kişiden oluş bir takım ile savaşmak mümkün. Oyun bir uçaktan atlayan sizin de dahil olduğunuz 100 veya 100’den daha az oyuncu ile başlamaktadır.

 • 2. Mobile Legends ( 2016 )

Yayıncılık ve yapımcılığını Moonton’un üstlendiği mobil oyun beşer kişiden oluşan iki takımlı bir savaş oyundur. Her iki takımın da mücadeledeki amacı kendi savaş üslerini korumaktır. Oyuncular karakterlerini geliştirebilirler. Ve kendine ekstra güç sağlayan eşyalar oyunda kazanılan altınlarla satın alınabilmektedir.

 • 3. Fifa Mobile ( 2016 )

EA Canada ve EA Mobile tarafından geliştirilen oyun EA sports tarafından Fifa fanları için çıkartılmış mobil oyundur. Online olarak oynanabilen futbol simülasyonudur. Gerçek rakiplere karşı veya bilgisayar robotuna karşı oynamak mümkün. Ayrıca size takım kurma ve oyuncu transferleri gerçekleştirme imkânı sunuyor. Oyun içerisinde çeşitli turnuvalar, şut çekme ve benzeri canlı etkinler de yer alıyor.

 • 4. Clash of Clans ( 2012 )

Geliştiricilik ve yayıncılığını Supercell’in yaptığı, online mobil video oyunu Clash of Clans’ın savaş ve strateji oyunudur. Oyuncuları bir çeşit köy oluşturarak birliklerini eğitebilmektedir. Köyler ve birlikler geliştirilerek diğer klanlar ile savaşabilirsiniz. Aynı zamanda köyleri işgal etmek için stratejik planlar geliştirerek kazanabilirsiniz. Ayrıca oyun savaş antrenmanı yapma olanağı da sağlıyor.

 • 5. Mortal Kombat Mobile ( 2015 )

Warner Bros ve Interactive Entertainment tarafından yayınlanan mobil dövüş oyunudur. Oyunda çeşitli özellikle sahip birçok yetenekli dövüşçü karakter yer alıyor. Ayrıca üçer kişilik ekiplerle karşılıklı olarak dövüşmek mümkün.

 • 6. Grand Theft Auto: San Andreas ( 2004 )

Macera ve aksiyon içerikli oyunun yedincisi de Rockstar Games tarafından yayınlanmıştır. Nevada ve Kaliforniya eyaletlerinin bazı yerlerinin kopya modeli olan San Andreas’ta geçmektedir. Ailenin kara lekesi olan Carl Johnson adlı gangsterin eve dönüşünü ve sonrasında hayatında yaşanan aksiyonları konu alır.

 • 7. Plauge Inc: Evolved ( 2014 )

Ndemic Creations tarafından geliştirilip yayınlanan oyun günümüzde geçen strateji oyunudur. Oyuncunun amacı temelde salgına neden olan virüsü geliştirmek. Bu sayede de tüm dünyaya yaymak ve maksimum insan öldürmek hatta tüm insanlığı yok etmek. Tabi bunu yapmak o kadar kolay değil, üstelik oyunda insanlar salgına karşı tedavi ve ilaçlar üretebiliyorken. Hem zamana hem insanlara karşı yarıştığınız harika bir online oyun.

Kategoriler: Oyunlar

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir