En İyi Psikoloji Kitapları

Eniyiveucuz tarafından tarihinde yayınlandı

Genç bir bilim dalı olarak Psikoloji, son yıllarda özellikle pozitif psikolojinin ortaya çıkmasıyla farklı bir yön kazandı. Gelişim döneminde bireyin nevrotik yanlarına odaklanan Psikoloji anlayışı, yerini insanların olumlu taraflarını ortaya çıkartan yaklaşımlara bıraktı. Bu nedenle bilime olan ilginin artması, Psikoloji kitaplar ihtiyacını da arttırdı. Bizde bu yazımızda  sizler için Psikoloji tarihinin köşe taşlarından modern yazına, en iyi Psikoloji kitapları listesi oluşturduk.

Kitle Psikolojisi – Sigmund Freud

Kitle Psikolojisi - Sigmund Freud - Kitap Tavsiyeleri

Kitle Psikolojisi – Sigmund Freud

Psikanalizin babası Freud, görüşleri ve ardında bıraktığı eserleri ile Psikoloji dünyasının gelmiş geçmiş en çok tartışılan ismi olmayı sürdürüyor.

Birçok değerli eseri olduğu gibi günümüzde insanı sosyal gruplar içinde ele aldığı Kitle Psikolojisi her okurun anlayabileceği nadir kitaplarından. Genellikle Psikanalizin temellerini en ünlü vakaları üzerinden açıklamaya çalıştığı ve donanımlı bir okur isteyen kitaplarına nazaran Kitle Psikolojisi, grup normunun davranışlarımız üzerinde yarattığı etki üzerine sade bir bilimsel çalışma.

Sigmund Freud’ un Kitle Psikolojisi insan davranışını toplumsal boyutları ile açıklarken günümüzün en önemli konularından birinin de temellerini atıyor. Özellikle ordu ve kilisenin grubun davranışlarında hangi Psikoloji mekanizmaları ile etkili olduğuna dair çarpıcı bir kült.

Kitap Satın Almak İsteyenler (Kitapyurdu.com) için Fiyatı: 11 – 20 TL arasında değişmektedir.

İnsanın Anlam Arayışı – Victor Frankly

İnsanın Anlam Arayışı - Victor Frankly

İnsanın Anlam Arayışı – Victor Frankly

Logoterapinin babası Victor Frankly, İnsanın Anlam Arayışı’ nda Nazi toplama kamplarında geçirdiği günlerden gerçek bir kesitle karşımıza çıkıyor.

İki bölüm halindeki kitabın ilk bölümü, Frankly’yi Logoterapi Kuramı’ nı oluşturmaya  götüren olayları aktarırken, Nazi toplama kamplarının iç yüzünü de ortaya çıkartıyor. İnsanın insana yapabileceklerinin uç noktalarını gördüğümüz işkence kamplarından kurtuluşunun hikayesinde hayatın anlamını sorguluyor.

Çok az insanın kurtulduğu işkence kamplarından eşine kavuşmanın hayaline sarılarak kurtulabilen ve bu hayalle bedenini güçlü tutan Frankly, bizlere en zor şartlarda dahi hedefi olan bireyin kurtulacağını öğretiyor. İnsanın Anlam Arayışı, bireye hayatın anlamını sorgulatmasının yanında insanı yaşamda hedefler edinmeye yönelik yüreklendiren bir anlatıma sahip.

Bu kitabı okuduğunuzda hayata yüklediğiniz anlamı yeniden gözden geçireceksiniz ve hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

Kitap Satın Almak İsteyenler (Kitapyurdu.com) için Fiyatı: 26 – 38 TL arasında değişmektedir.

Kendini Arayan İnsan – Rollo May

Kendini Arayan İnsan - Rollo May

Kendini Arayan İnsan – Rollo May

Varoluşçuluk çizgisinde klasik Psikoloji kitapları arasında kendini Arayan İnsan kayda değerdir.

Rollo May bu kitabında özgürlük ve yalnızlık kavramlarını derinlemesine işlerken okurlarını özgür olup olmadığıyla yüzleşmeye çağırıyor. İnsan hayatında akılcı tercihlerin ve sorumluluk almanın  yaşam kalitesini yükselttiği gerçeği, kitabın bir diğer önemli temalarından.

Rollo May’ ın dünyada iz bırakmış isimlerinin eserlerini Psikoloji biliminin süzgecinden geçirdiği satırlar ise zevkle okunuyor. Kendini Arayan İnsan kitabı Psikolojiye ilgili herkesin rahatlıkla  okuyabileceği bir anlatıma da sahip.

Kitabın, hayatının anlamını kaybeden, boşluk duygusu yaşayan insanları yüreklendirecek ve iyileştirecek bir gücü var. Çünkü modern insanın özgürlük arayışı, yalnızlık ve anksiyeteye hapsolan hayatlarında tek çıkışın bireyin içindeki gücü fark etmesi  olduğu konusunda okurunu ikna ediyor.

Rollo May’ ın bu kitabını okuduğunuz zaman içinizde uyuklayan gücü uyandırmayı ve daha kaliteli bir yaşam için harekete geçmeyi isteyeceksiniz.

Kitap Satın Almak İsteyenler (Kitapyurdu.com) için Fiyatı: 33 – 40 TL arasında değişmektedir.

İnsan Olmanın Psikolojisi – Abraham Maslow

İnsan Olmanın Psikolojisi - Abraham Maslow

İnsan Olmanın Psikolojisi – Abraham Maslow

Psikoloji tarihinin kilometre taşları arasında yer alan İnsan Olmanın Psikolojisi, hümanizmi Psikoloji bilimi ile harmanlıyor.

Psikolojiye ilgi duyanlar kadar, kendini anlamayı ve tanımayı, insancıl olmanın bireyin psikolojik dünyası ile ilişkisini fark etmeyi isteyenlerin de mutlaka okuması gereken bir yapıt. Maslow, bu kitabında bireyin duygu ve davranışlarının temeline ihtiyaçlar kavramını yerleştiriyor.

Nevroz olarak adlandırılan psikolojik örselenmelerin temelinde bireyin temel bazı gereksinimlerini doyuraramasını bulan yazar, kişinin temel gereksinimlerini karşılayamadığı sürece hayata uyum sağlayarak, etkili biçimde yaşayamayacağını ve kendini geliştiremeyeceğini savunuyor.

Maslow’ un İnsan Olmanın Psikolojisi kitabının özeti;  ihtiyaçlar hiyerarşisinin tepe noktasında bulunan kendini gerçekleştirme, fizyolojik ihtiyaçlar, güvenlik, sevgi- ait olma, saygınlık bakımından kendini doyurabilen bireyin nihai hedefi ve hepimizin ulaşmak istediği son noktadır.

Bireysel ihtiyaçları ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi net olarak görmek ve bu noktada kendini sorgulamak , ihtiyaçlarını karşılamasını engelleri sorgulamak isteyenlerin ilgi ile okuyacakları bir kitap.

Kitap Satın Almak İsteyenler (Kitapyurdu.com) için Fiyatı: 15 – 25 TL arasında değişmektedir.

Psikolojide Tipler – Carl Gustav Jung

Psikolojide Tipler - Carl Gustav Jung

Psikolojide Tipler – Carl Gustav Jung

Analitik Psikolojinin kurucusu, geliştiricisi ve babası Carl Gustav Jung kişilik tipleri üzerinde özellikle çalışmış bir bilim insanı.

Bilinçaltı kavramını Freud ile yollarını ayırdıktan sonra farklı bir mekanizmayla açıklamaya çalışırken insan karakterinde tip problemi ile yakından ilgilenmiştir. Tipler üzerine görüşlerini Psikolojide Tipler kitabından toplayan Jung, kitabını Psikoloji alanında yirmi yıllık bir çalışmanın meyvesi olarak görür.

Psikolojide Tipler kitabı antik çağdan modern hayata tiplerin nası ele alındığını kiliseden, yazar ve şairlerle filozoflardan örnekler vererek sunuyor. Bu anlamda psikolojide tip kavramının bir tarihçesini de veren Jung, tipleri genel olarak

Dışadönük ve İçedönük olarak iki temel üzerinde çatallandırarak grupluyor. İnsanın kişilik özellikleri üzerine okumayı ve bu özellikler bakımından kendini test etmeyi sevenlerin hoşlanacağı bir kitap, Psikolojide Tipler.

Kitap Satın Almak İsteyenler (Kitapyurdu.com) için Fiyatı: 43 – 70 TL arasında değişmektedir.

Annem ve Hayatın Anlamı – Irvin Yalom

Annem ve Hayatın Anlamı - Irvin Yalom

Annem ve Hayatın Anlamı – Irvin Yalom

En iyi psikoloji kitapları listesi içinde Irvin Yalom eserleri önemlidir. Çoğunlukla psikoterapi deneyimleri çizgisinde hastalarından gerçek kesitler sunarak ve gerçeği kurmacayla öyküleştirerek yazdığı kitapları herkesin anlayabileceği tarzdadır.

Psikoterapi Öyküleri içinde Annem ve Hayatın Anlamı, Yalom’ un korkusuzca annesi ile olan ilişkisiyle yüzleştiği ve okurları duygusal olarak etkileyen, hüzünlü bir kitaptırKitabın odağını Yalom’ un annesinin ölümü oluşturmaktadır dolayısıyla da Annem ve Hayatın Anlamı ölüm kavramı üzerinden yaşamın Varoluşçu Psikoloji çizgisinde sorgulandığı bir yapıt.

Yalom, Annem ve Hayatın Anlamı’ nda Varoluşçu kuramdan yas terapisini ele alıyor. Kitaptaki öyküler de yas süreci,  kayıpla başa çıkma, yas sonrası bireyin kendine öfkesi, kaybedilenle yaşananların kalitesi, ölümün türü gibi konular üzerinden ele alınıyor.

Kitap, yas terapisi ile ilgilenenlerin olduğu kadar sevdikleriyle onları kaybetmeden sağlıklı bir etkileşim içinde olmak isteyenlerin de okuması gereken türden.

Kitap Satın Almak İsteyenler (Kitapyurdu.com) için Fiyatı: 20 – 36 TL arasında değişmektedir.

Beni Sessiz de Sevebilir misin? – Kemal Sayar

Beni Sessiz de Sevebilir misin? - Kemal Sayar

Beni Sessiz de Sevebilir misin? – Kemal Sayar

Ülkemizde en iyi Psikoloji kitapları yazarları arasında yer alan isimlerden biri de Kemal Sayar’ dır. Ruh sağlığı uzmanı olan Sayar, eserlerinde hasta ya da danışanları ile deneyimlediği yaşantılardan yola çıkar.

Bu nedenle kitapları daha çok psikoterapi öyküleri tadındadır. Beni Sessiz Sevebilir misin? de hayatın içinden seçilmiş, her birinde insanca konuların ele alındığı ve işlenen konuların Psikoloji alanı içinden örtük biçimde değerlendiridiği bir psikoloji kitabı.

Kitapta farklı bireyler üzerinden aşk gibi her insanın hayatında mutlaka deneyimlediği yaşantılar ele alınıyor. Özellikle psikoterapi öyküleri okumayı sevenler için sürükleyici bir anlatıma sahip olan Beni Sessiz Sevebilir misin? okurunu düşündürüp ve kimi yerde hataları ile yüzleştiriyor.

Sayar’ ın kaleminden insan ilişkilerinin Psikolojisi üzerine etkileyici bir kitap.

Kitap Satın Almak İsteyenler (Kitapyurdu.com) için Fiyatı: 20 – 25 TL arasında değişmektedir.

Sadakatsiz Aşklar – Willy Pasini

Sadakatsiz Aşklar - Willy Pasini

Sadakatsiz Aşklar – Willy Pasini

Willy Pasini Sadakatsiz Aşklar, aldatma psikolojisi üzerinde en iyi eserlerden biri.

Kitap oniki bölümde sadakat kavramından başlayarak aldatmanın nedenleri, aldatılmanın birey üzerindeki yıkıcı etkileri, aldatanların psikolojisi,  korkunç aldatma öyküleri gibi konulara yer verirken bir yandan da aldatmanın kişilik faktörleri ile ilişkisi ve aldatmanın bir kriz olarak nasıl aşılabileceğini herkesin anlayabileceği bir formatta açıklıyor.

Aldatma psikolojisine modern bir yaklaşım sunan Sadakatsiz Aşklar, günümüzün değişen yaşam şartları içinde birçok kavramın olduğu gibi sadakat kavramının da yeni tanımlarının yapılabileceği üzerinde duruyor. Kitap bu  yönüyle okurunu bir hayli düşündürüyor.

Kitapta özellikle yeni cinsel yaklaşımlar çizgisinde aldatmanın nasıl masum bir hale getirile dair görüşler, odak noktayı oluşturuyor.

Sadakat kavramının yeni dünya düzeni ve ikili ilişkiler içindeki yenilenen anlam ve tanımlarıyla yüzleşmek isteyenler, kitabı mutlaka incelemeli.

Kitap Satın Almak İsteyenler (Iletisim.com.tr) için Fiyatı: 23 – 30 TL arasında değişmektedir.

Çalışan Anne ve Çocuk – Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak

Çalışan Anne ve Çocuk - Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak

Çalışan Anne ve Çocuk – Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak

Psikolojik Danışma ve Rehberlik bilim dalının ülkemizdeki öncü isimlerinden Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak’ ın Çalışan Anne ve Çocuk psikoloji kitabı basıldığı tarihten itibaren ilgi gören bir eser.

Kitap, adı üzerinde hem çalışan hem de anne olan kadınlar için bir klavuz niteliği taşıyor. Çalışan Anne ve Çocuk, hem üreten, çalışan ve para kazanan hem de çocuğunun bakımını üstlenen kadınların bireysel olandan sosyal olana dek karşılaştıkları zorlukları, dışardan bir gözlemci olarak ele alıyor.

Bunun yanında çalışan anne olmanın çocuklara sağladığı olumlu katkıları da değerlendiren kitap, çocuk sahibi olmanın bir kadının kariyerinde sanılanın aksine son derece olumlu izler bırakacağına da değiniyor.

Anne olmak kariyer yapmaya engel midir, sorusunun yanıtını PDR alanından bir bilim insanının gözünden çok net olarak aldığımız kitabı özellikle anneler, babalar ve anne baba adayları mutlaka okumalı.

Kitap Satın Almak İsteyenler (Kitapyurdu.com) için Fiyatı: 13 – 15 TL arasında değişmektedir.

Narsisizme Yeni Bir Bakış – Craig Malkin

Narsisizme Yeni Bir Bakış - Craig Malkin

Narsisizme Yeni Bir Bakış – Craig Malkin

Narsisizme Yeni bir Bakış modern en iyi psikoloji kitapları arasında oldukça çarpıcı bir yapıt.

Kitap, bir ruh sağlığı uzmanı olan Craig Malkin’ in annesinin bir narsist olduğunu fark etmesiyle beraber narsizme yönelik araştırmalara koyulmasının öyküsü. Craig Malkin, annesi ile başlayan serüveninde çok sayıda kişi, aile ve grupla yaptığı psikoterapiden öğrendiklerini kuramsal bir çerçevede açıklamaya çalışıyor.

Narsisizme Nedir, Kökenler: Sağlıklı ve Sağlıklı Narsizm, Sağlıksı Narsizmin Farkına Varmak ve Onunla Başa Çıkmak, Sağlıklı Narsizm olarak dört bölüme ayrılmış. Bölümlerin başlığından da anlaşılacağı gibi yazar, klasik psikoloji çizgisinde daha çok olumsuz bir kavram olarak tanıdığımız narsizmi sağlıksız narsizm ve sağlıklı narsizm olarak iki  grupta tanımlamaya çalışıyor.

Sağlıksız narsizmin kişilik faktörleri ve çevresel etmenlerle ilişkisini de açıkladığı kitabında çocukların atılganlık ve özgüven geliştirmesinde sağlıklı düzeyde narsizmin rolünü gözler önüne seriyor.

Çocuğun özgüvenle yetişmesi noktasında ebeveynler ve eğitimcilere çocukta sağlıklı narsizmin desteklenmesini de öneriyor.

Kitap Satın Almak İsteyenler (Iletisim.com.tr) için Fiyatı: 23 – 36 TL arasında değişmektedir.

Kategoriler: Kitaplar

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir