En İyi Romanlar

Eniyiveucuz tarafından tarihinde yayınlandı

Edebiyat, gücünü bireysel ve toplumsal deneyimlerden alır, yarattığı ürünlerle kuşaklararası bir bellek yaratır. Geçmişten günümüze sevilerek okunan roman kitapları, üzerinde tartışılan, eleştirilen ve hatta tezlere konu olan başyapıtlar bir hayli fazladır.

Dünya ve Türk Edebiyatı’nın zenginliği içinde en iyi romanlar listesi kişisel bakış açılarına göre farklılık gösterse de bazı klasikler var ki bu listenin baştacı olmayı bir takım özellikleri ile hak etmiştir.

Edebiyatın baştacı sayılacak okunması gereken en güzel romanlar’dan oluşan sürükleyici ve romanlar listesini sizler için özenerek hazırladık. Aşağıda bulunan romanlar bizim sizlere değerli vaktinizi harcayarak mutlaka okunması gerektiği düşündüğümüz en iyi roman önerileri ve roman tavsiyeleridir.

En İyi Romanlar

En İyi Romanlar

Roman Okumanın Faydaları Nelerdir?

  • Roman okurken okuduğumuz her karakterin duygu ve düşüncelerini anlarız.
  • Kitap okumanın faydaları başlığı altında şüphesiz ki en önemli özellik hafızayı güçlendirmesidir. Gelişmiş bir hafıza ileride alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır ve bireyin zihnini dinç tutar.
  • Roman okumak bir olaya bakış açımızı geliştirir. Örneğin x olayında bir bireyin beyninde yer alan düşünceler, bizzat o olayı yaşayan kişilerle aynıdır. Bunun diğer bir adı da empatidir. Kitap okumanın faydaları empati yeteneğimizi geliştirmektir.
  • Kitap okumak bir bireyi zenginleştirdiği gibi onun iyi insani özelliklere de sahip olmasını sağlar. Çünkü birey okuduğu kitaplar etkisinde her zaman iyi davranışlar bilinç altına yerleşir.
  • Roman okumak zamanımızı kıymetli ve boş geçirmememiz gerektiğini bize hissettirir. Çünkü insanoğlunun başına ne gelirse ya üşengeçlikten ya da akıl edememekten gelir.

Okunması Gereken En İyi Romanlar Listesi

En iyi roman kitap yazarları şüphesiz ki her alanda kendi alanına damga vurmuş. Bunlar daha çok 100 temel eserlerin arasında gösterilen isimlerdir. Her yazar bizim için kıymetli olsa da öyle yazarlar vardır ki sadece kendi dönemine değil kendinden sonraki birçok dönemde de okunabildiği taktirde önem taşır. O halde en iyi romanlar kitaplarını incelemeye başlayalım!

Savaş Ve Barış – Lev Tolstoy

Savaş Ve Barış - Lev Tolstoy

Savaş Ve Barış – Lev Tolstoy

Nasıl bir bakış açısından ele alınırsa alınsın, okunması gereken en iyi romanlar içinde kendine yer bulacaktır. Listesinin olmazsa olmazı şüphesiz ki Savaş ve Barış’ tır. Sadece Rus Edebiyatı’ nın değil Dünya Edebiyatı’ nın da dev ismi Tolstoy, dört ciltlik, oldukça hacimli romanında insanlık tarihini bir trajedi olarak gözlerimizin önüne serer.

Yayımlandığı 1869 yılından bu yana uzun yılları hatta bir yüzyılı geride bırakmış olsa da hala kitapseverlerin kütüphanelerinde önemli bir yeri olan Savaş ve Barış bu başarısını savaş kavramını evrensel bir tema olarak işlemesine borçludur.

Savaş ve Barış romanının konusu, 1805-1813 yılları arasında Rusya’ da geçen olayların beş asilzade ailenin gözünden yansıtılmasıdır. Bunun yanında Napolyon saldırısı ve akabinde Napolyon-Rusya savaşının Rus halkı üzerinde yaptığı yıkımlar romanın önemli bir boyutunu oluşturur.

Tolstoy, uzun yıllara yayılan çok ciddi araştırmalara dayanarak, gerçekçi biçimde yazdığı romanında savaşı siyasi ve toplumsal düzlemde tartışır. Kesinlikle okumanızı önerdiğimiz en iyi roman tavsiyesi kitaplarından biri olabilir.

Kitap Satın Almak İsteyenler (Kitapyurdu.com) için Fiyatı: 48 – 70 TL arasında değişmektedir.

Babalar ve Oğullar – Turganyev

Babalar ve Oğullar - Turganyev

Babalar ve Oğullar – Turganyev

Turganyev’in 1830’ ların Rusya’sındaki  siyasal hareketleri yarattığı tipler yoluyla tartışmaya açtığı Babalar ve Oğullar, bir devir romanıdır. Rus Edebiyatı’ nı Batı’ da tanıtan, ilk modern bir roman olarak mutlaka okunması gereken eserlerin en başında yer alır.

Turganyev, dönemin siyasi ve sosyal yapısını karşıt kahramanlar yoluyla yansıtmaya çalışırken roman kahramanlarının psikolojik tahlilleri açısından da son derece başarılıdır. Babalar ve Oğullar romanının konusu, gelenekçi babalar ile modern oğulların çatışması ekseninde gelişir.

Nihilist genç Bazarov, 1859 yılında üniversiteyi bitirir ve arkadaşı Arkady ile tatil için Petroviçlerin çiftliğine gider. Çiftlikte Arkady’ nin amcası ile Bazarov arasında gelenekçilik ve nihilistlik arasında ciddi tartışmalar yaşanır.

Bazarov’ un Arkady aracılığı ile tanışıp ilgi duyduğu Anna’ ya olan aşkı, romana ivme kazandırmaktadır. Bazarov’ un nihilizm çizgisinde ele alarak büyük acı çektiği bu aşk, Bazaronv’u topluma karşı büyük bir öfkeye sürükleyen olaylar zincirinin de başlangıcı olur. Bu roman listemizde yer alan en iyi romanlardan biridir.

Kitap Satın Almak İsteyenler (Kitapyurdu.com) için Fiyatı: 20 – 30 TL arasında değişmektedir.

Kırmızı ve Siyah – Standal

Kırmızı ve Siyah - Standal

Kırmızı ve Siyah – Standal

Fransız Edebiyatı denildiğinde ilk akla gelen en iyi romanlar biri, hiç şüphesiz Kırmızı ve Siyah’ tır. Romantik edebiyatın öncüsü sayılan Kırmızı ve Siyah romanı, 1830 tarihlidir. Okunması Gereken Roman, dönemin Fransız kültür yapısı ile sınıf ayrımcılığını halkçı bir gözle eleştirir. 

Kırmızı ve Siyah romanı, orta sınıf insanı Sorel’ in gittiği Burjuva ve aristokrat iki ailede yaşadığı aşk hikayesi üzerine kurgulanmıştır. Julien Sorel, belediye başkanının çocuklarına ders verirken başkanın karısı ile arasında çıkan dedikodular nedeniyle Paris’ e kaçar fakat Paris’ te yaşadığı olayların etkisi ile aristokrat olmaya karar verince kendini bir trajedinin ortasında bulur.

En iyi romanlar listesinde yer verdiğimiz bu kitap okunmanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Kitap Satın Almak İsteyenler (Kitapyurdu.com) için Fiyatı: 25 – 30 TL arasında değişmektedir.

Notre Dame’ın Kamburu – Victor Hugo

Notre Dame’ın Kamburu - Victor Hugo

Notre Dame’ın Kamburu – Victor Hugo

Fransız klasik edebiyatının en önemli ve sürükleyici romanları arasında yer alan Notre Dame’ın Kamburu, Hugo’ nun beş ay boyunca ofisine kapanarak yazdığı eseridir.

Romantizm akımı etkisinde kaleme alınan Notre Dame’ ın Kamburu romanının konusu, çetrefilli bir aşk üçgenini odağına alarak dönemin sosyo politik durumunu ve sınıf ayrımını eleştirir.

Güzel bir kadın olan Esmeralda ailesinden kaçırılır ve sakat bir bebek aileye bırakılır. Katedrale terk edilen bu çirkin bebeği bulan papaz ona Quasimodo adını verir. Katedralin zangoçluğunu yapan, zamanla sağır olan bu çirkin ve kambur adamın yolu bir rastlantı sonucu Esmeralda ile kesişir.

Onun Esmeralda’ ya duyduğu platonik aşk , güzel Esmeralda’ nın içinden çıkılmaz hale gelen romantik hayatı, romanın unutulmaz üç kahramanını Esmeralda, Quasimodo ve Frollo’ yu ölüme götüren olaylar zincirini yaratır. Okunması gereken romanlar listemizde yer alan sizlere tavsiye ettiğimiz bir roman önerisidir.

Kitap Satın Almak İsteyenler (Kitapyurdu.com) için Fiyatı: 18 – 30 TL arasında değişmektedir.

Suç ve Ceza – Dostoyevski

Suç ve Ceza - Dostoyevski

Suç ve Ceza – Dostoyevski

Klasik Rus Edebiyatı’nın önde gelen isimlerinden Dostoyevski, yazdıklarında insanın psikolojisini başarı ile ön plana çıkartmıştır. Toplumsal olayları  bireylere yansıyan yönleriyle işlemedeki başarısı, onu Dünya edebiyatının zirvesine taşır.

En önemli, mutlaka okunması gereken romanı ve neredeyse ismiyle özdeşleşen romanı Suç ve Ceza, 1866 senesinde bir yıl süresince bir dergide yayımlanmış ve 1867’ de kitap olarak basılmıştır. Suç ve Ceza romanı konusunu Petesburglu yoksul bir öğrenci olan Raskalnikov’ un tefeci bir kadını ahlak ilkelerine göre bireysel olarak yargılayıp öldürmesinden alır.

Raskalnikov, para için insanların acziyetini kullanan tefeci kadını cezalandırırken hiç hesaba katmadığı halde olaya tanık olan tefeci kadının masum kız kardeşini de öldürmek zorunda kalmış ve bu sebeple hayatı boyunca vicdan azabına mahkum olmuştur.

Dostoyevski, unutulmaz kahramanı Raskalnikov’ un masum bir insanı öldürmesi nedeniyle yaşadığı psikolojik gerilimi, çok ince biçimde işler ve tüm suçların evrensel cezası olarak vicdan azabını karşımıza çıkartır.

Kitap Satın Almak İsteyenler (Kitapyurdu.com) için Fiyatı: 13 – 20 TL arasında değişmektedir.

Ana – Maksim Gorki

Ana - Maksim Gorki

Ana – Maksim Gorki

İşçi sınıfı üzerine yazılmış en iyi romanlar biri olan Ana, toplumsal gerçekçi bir romandır. Maksim Gorki’ nin 1906’ da ilk baskısını yapan en ünlü romanıdır.

Ana romanının konusu; bir fabrika işçisi Pavel ile eşinden şiddet gören ve eşinin otoritesi karşısında sessiz kalan, eşini kaybettiğinde ise bireyselliği için atağa kalkan annesinin yaşamını oluşturur.

Oğlu Pavel’ in sosyalizm ışığında devrimci çıkışı ile hapse girmesi üzerine ana, toplumsal bir hareketin adeta öncülüğünü üstlenir. Ana romanı, Pelage ve Pavel’ in hayatı ekseninde kapitalist sistemin güçlü bir eleştirisi olarak adını dünya edebiyatına altın harflerle yazdırmış bir romandır.

Kitap Satın Almak İsteyenler (Kitapyurdu.com) için Fiyatı: 12 – 20 TL arasında değişmektedir.

Dönüşüm – Kafka

Dönüşüm - Kafka

Dönüşüm – Kafka

Dünya’nın en çok okunan romanlar arasında yer alan Dönüşüm, araştırma ve tezlere konu olmuş, çok farklı bakış açılarından yorumlanmaya açık bir külttür.

Kimi platformlarda uzun hikaye ya da kısa roman anlamlarına gelen novella türü içinde anılmaktadır.

İlk basımı 1915’ te yapılan Kafka Dönüşüm romanı, kapitalist sisteme günümüzde hala geçerliliğini koruyan evrensel bir eleştiri getirir. Bir dokuma fabrikasında işçi olarak çalışan Gregor Samsa’ nın bir sabah kendini kocaman bir böceğe dönüşmesi ile gelişen olaylar zincirinde bir otorite olarak baba figürü ile ezilen sınıfı temsil eden oğul Samsa karşı karşıya getirilir.

Özellikle Babaya Mektuplar kitabında babasının otoriter ve sert mizacı ile yüzleşmeye çalışan Franz Kafka’ nın Dönüşüm romanında babayla hesaplaşmaya çalıştığı ve mutlak otorite ya da erk’i baba portresinde simgeleştirdiği düşünülebilir.

Kitap Satın Almak İsteyenler (Kitapyurdu.com) için Fiyatı: 3 – 10 TL arasında değişmektedir.

Mrs. Dalloway – Virginai Woolf

Mrs. Dalloway - Virginai Woolf - Roman Önerileri

Mrs. Dalloway – Virginai Woolf

Dünya Edebiyatı’ nın yaşamına intiharla son veren ve içinde bulunduğu toplumsal trajedilerden duygusal olarak etkilenmiş kalemlerinden Virginai Woolf, çok farklı tarzlarda yazdığı romanları ile unutulmaz yapıtlar bırakmıştır.

Oldukça zengin anlatımları, yarattığı kahramanlarını ete kemiğe bürüyen yapısıyla olaylar zincirinde duygusal atmosferi yer yer doruğa çıkarttığı romanı Mr. Dalloway 1925 tarihlidir. 

Mrs. Dalloway, 1. Dünya Savaşı sonunda İngiliz toplumunu ve savaşın bireysel üzerindeki psikolojik etkilerini her sınıftan yarattığı kahramanlar üzerinden işler. Vereceği gece yemeği için hazırlanan Mrs. Dalloway, üst sınıfı temsil ederken sanki savaşın yıkımlarından hiç etkilenmemiş, içinde bulunduğu toplumun siyasal acılarından azat edilmiş bir karakter olarak karşımıza çıkar.

Onun karşıt kahramanı, dünya edebiyatının en ilgi çekici tiplerinden Mr. Warren Smith ise akıl sağlığını kaybetmiş, savaşın psikolojik yıkımını uç noktalarda yaşayan bir kişidir.

Mrs. Dalloway romanının konusu, bir günlük zamanı kapsar.   Mrs. Dalloway vereceği parti.için çiçek almak üzere yola çıkar ve bilinç akışı tekniği ile geçmişini düşünürken biz de okur olarak Mrs. Dalloway’ı, yolunun kesiştiği Mr. Warren Smith’ i, hem de onların kişiliklerinde İngiliz toplumsal yapısını tanırız.

Kitap Satın Almak İsteyenler (Kitapyurdu.com) için Fiyatı: 12 – 25 TL arasında değişmektedir.

Patrick Süskind – Koku

Patrick Süskind – Koku

Patrick Süskind – Koku

Jean-Baptiste Grenouille’in başından geçenleri anlatan ve ana konusu kokular olan bir polisiye romanıdır. Koku duyusu çok güçlü olan Grenouille’in gözü ile değil burnu ile gördüğünü ve nesneleri isimleri ile değil de kokularıyla tanır. Okumanızı önerdiğimiz en iyi polisiye romanlar biridir.

Kitap Satın Almak İsteyenler (Kitapyurdu.com) için Fiyatı: 17 – 27 TL arasında değişmektedir.

Yaban – Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Yaban - Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Yaban – Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Türk Edebiyatı klasikleri içinde özel bir yeri bulunan Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu’ nun en tanınmış romanı da sayılmaktadır. 1932 tarihinde ilk baskısını yapan Yaban romanı konusu itibariyle tarihi bir kesiti, halkın içinden ele almaktadır.

Yaban romanında ana tema halk ve aydın arasında yaşanan kopukluktur. Roman, 1. Dünya,savaşı sırasında kolunu kaybederek gazi olan Ahmet Celal adlı subayın Mehmet Ali’ nin köyüne gelmesini ve köyde köylüler tarafından yaban olarak tanınarak, bir nevi dışlanışını konu edinir.

Kitap Satın Almak İsteyenler (Kitapyurdu.com) için Fiyatı: 19 – 30 TL arasında değişmektedir.

Kuyucaklı Yusuf – Sabahattin Ali

Kuyucaklı Yusuf - Sabahattin Ali

Kuyucaklı Yusuf – Sabahattin Ali

Sabahattin Ali’ nin ilk romanı Kuyucaklı Yusuf, 1936 tarihlidir. Romanın Yusuf karakteri, Türk Edebiyatı’ nın en unutulmaz roman kahramanları arasındadır. Yusuf, 9 yaşındayken anne ve babası gözleri önünde öldürülür, olayı soruşturan kaymakam tarafından evlat edinilir.

Kaymakam Selahattin Bey’ in eşi Şahinde Yusuf’ u kabullenemez. Evin kızı Muazzez ise Yusuf’ un hayatının merkezi olacaktır.

Sabahattin Ali’ nin cezaevi yıllarında tanıştığı Yusuf adlı bir gencin yaşamından esinlenerek kaleme aldığı Kuyucaklı Yusuf, romantik edebiyatın baskın olduğu ancak yazarın toplumsal eleştiri geleneğini de sürdürerek özellikle sınıfsal çatışmaları eleştirdiği önemli bir başyapıt.

Kitap Satın Almak İsteyenler (Kitapyurdu.com) için Fiyatı: 5 – 10 TL arasında değişmektedir.

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört (1984) – George Orwell

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört - George Orwell

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört – George Orwell

1949 yılında basılan 1984, dünya edebiyatının en önemli distopyaları arasındadır ve okunması gereken en iyi romanlar biridir. Bin Dokuz Yüz Seksen Dört romanında olaylar 1984 yılının Okyanusya’ sında geçer.

Teknolojinin bireyselleşmenin önüne geçtiği ve otoritenin mutlak bir güç halini aldığı distopyada Büyük Birader Partisi üyesi Winston, Julie’ ye aşık olarak partinin yasağını çiğner ve olayın ortaya çıkmasıyla işkenceye maruz kalır.

Erkin bireylerin dünyasında nelere yol açabileceği ve toplumsal sınırları nasıl ortadan kaldırabileceği, karşı koyamayan, itiraz edemeyen bireyleri  ne kadar kolay bir robot haline getirebileceği üzerine çarpıcı bir kült eser…

Kitap Satın Almak İsteyenler (Kitapyurdu.com) için Fiyatı: 22 – 40 TL arasında değişmektedir.

Yabancı – Albert Camus

Yabancı - Albert Camus

Yabancı – Albert Camus

Hiçliğin sınırlarını zorlayan eserleriyle tanınan Albert Camus, 1942’ de yayımlanan en tanınmış romanı Yabancı’ da annesinin naaşı başında kahve içen, duygusuz bir tip olarak Meursault yanlışlıkla bir cinayet işler.

Hayata karşı bu umarsız kahramanın çıkarıldığı mahkemedeki kayıtsız tutumları, işlediği cinayetten çok davranışları ile jürinin dikkatini çekmesine sebep olur. Yargılanma sürecinde saçma felsefesi çizgisinde hayatın anlamını sorgulayan ve hiçliği bulan Meursault, dünya, edebiyatının en unutulmaz kahramanları arasındaki yerini de alır.

Kitap Satın Almak İsteyenler (Kitapyurdu.com) için Fiyatı: 10 – 20 TL arasında değişmektedir.

Kardeş Kavgası – Nikos Kazancakis

Kardeş Kavgası - Nikos Kazancakis

Kardeş Kavgası – Nikos Kazancakis

Bir din adamının gözünden iç savaşın işlendiği Kardeş Kavgası, mutlaka okunması gereken, kült bir eserdir. Yayımlandığı 1969 senesinden bu yana, dünya edebiyatının en çok okunan romanlarından biridir. Kardeş Kavgası romanı konusu, 1946-1949 Yunan iç savaşını ele alması bakımından önemlidir.

Bir köyde birbirine karşı nefret besleyen insanların arasında kalan Papaz Yannaros, ilk başta köy halkının kavgasını durdurmak için çabalar. Zamanla Hristiyanlığı eleştirmeye, özgürlüğü ve hayatın anlamını Marksist öğretide bulmaya başlar.

Acımasız bir iç karışıklığın arasında halkın yoksulluk ve sefaleti Marksist eleştiri çizgisinde gözler önüne serilir.

Kitap Satın Almak İsteyenler (Kitapyurdu.com) için Fiyatı: 12 – 25 TL arasında değişmektedir.

Devlet Ana – Kemal Tahir

Devlet Ana - Kemal Tahir - En İyi Türk Romanları

Devlet Ana – Kemal Tahir

Devlet Ana, edebiyatımızın en önemli tarihi romanları arasında mutlaka okunması gereken eserlerdendir. Kemal Tahir’ in 1967’ de yayımlanan Devlet Ana’ sı, Osmanlı Devleti’ nin Kuruluş yıllarını konu edinir.

Romanda Ertuğrul Gazi’ nin son yıllarında başlayan olaylarda Osmanlı Devleti’ nin kuruluşu halkın ve sosyal hayatın ön plana çıktığı, Osmanlı kültür yapısının detayları ile ele alındığı bir tarzda işlenir. Kemal Tahir Devlet Ana romanında dönemin kadın portresini de cesareti ve kahramanlığı ile işlemeyi unutmamıştır.

Kitap Satın Almak İsteyenler (Kitapyurdu.com) için Fiyatı: 24 – 50 TL arasında değişmektedir.

Şeker Portakalı – Jose Mauro de Vasconcelos

Şeker Portakalı - Jose Mauro de Vasconcelos

Şeker Portakalı – Jose Mauro de Vasconcelos

Vasconcelos’ un Zeze isimli kahramanı ortaya çıkardığı ve en iyi romanlar biri olan Şeker Portakalı romanı, 1968 yılında yayımlanmıştır.

Beş yaşında, yaramaz bir çocuğun içsel dünyasını yeni taşındıkları evin avlusuna dikilen bir şeker portakalı fidanı ile kurduğu arkadaşlık üzerinden yansıtan roman, dünya edebiyatının modern klasikleri arasındadır.

Şeker Portakalı romanında mahallenin çocukları ile birlikte hareket halindeki arabaların arkalarına asılarak oyun oynadıkları bir gün Portekizli olarak tanınan Portuga’ dan dayak yemesi, hayatında bir dönüm noktası olacaktır. Zeze’ nin Portuga ile olan ilişkisi çocuğun yetiştirilme ve sosyal-duygusal gelişimi açısından da kayda değer öğeler barındırır.

Kitap Satın Almak İsteyenler (Kitapyurdu.com) için Fiyatı: 15 – 30 TL arasında değişmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

Ahmet Ümit – İstanbul Hatırası

Ahmet Ümit - İstanbul Hatırası

Ahmet Ümit – İstanbul Hatırası

Yeni dönem Türk yazarların yazdıkları romanlar ile kiyaslandığında en iyi polisiye romanlardan biri. Konusu art arda işlenen 7 cinayeti ve bu cinayetlerin sonunda bir ipucu bularak katili bulmaya çalışıyor. Tarih ve tarihi mekanlara değinilen ve dostluk, ihanet ve intikam anlatan güzel bir polisiye romanıdır. Efsane bir kurgu, anlatımı kolay ve okuyarak İstanbulu gezeceksiniz.

Kitap Satın Almak İsteyenler (Kitapyurdu.com) için Fiyatı: 20 – 33 TL arasında değişmektedir.

Kategoriler: Kitaplar

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir