En İyi Su Markaları

Artık günümüzde damacana sular çok yaygınlaştı. Çoğumuz marketlerden içilebilir su olarak ambalajlı damacana sularını tercih ediyoruz. Peki bu ambalajlı sular ne kadar sağlıklı, güvenilir ve kaliteli. En iyi su markaları hangisi? Kaliteli en iyi damacana su markaları hangisidir? İşte bu soruların cevaplarını Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi’nin araştırmaları sonucu çıkan rapor doğrultusunda cevapladık.

En İyi Su Markaları
En İyi Su Markaları

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi’nin Su Analizi

Açıklanan rapor sonucunda damacana su tüketen birçok tüketiciler şaşkınlık yaşayacaktır. Sebep ise sıklıkla tüketilen bazı markaların puanının çok düşük olmasıdır. Çoğu tüketicilerin belki adını duymadığı bazı markaların ise beklenenden daha yüksek puan aldı. Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi tarafından yayınlanan su raporunda yer alan bölümler:

 • Su Markası
 • Suyun Kaynağının Şehri
 • Mineral Değerler
 • pH Değeri
 • Analizi Yapan Birim

Yapılan puanlama için yüz (100) tam puan, sıfır (0) sabit değer ve eksi iyirmi beş bin (-25000) değer alabilir. Bir su markasının yüz (100) tam puan alması için gerekenler:

 • pH Değeri 7-8.5
 • Mineralların pH Düzeyi gibi belirli aralıkta olması
 • Herhangi kirletici, kimyasal, biyolojik ve radyolojik bulunmaması gerekmektedir

Rapordan elde ettiğimiz bazı istatistikler:

 • Ph değeri en yüksek su markası: Mavidağ
 • Ph değeri en düşük su markası: Taşpınar
 • En yüksek puan toplayan (En iyi su markası): Buzdağı

NOT: 43 adet farklı marka için çok kötü yorumu geldi. “Resmen zehir, duş bile alınmaz, korkunç bir denetimsizlik var.”

En İyi Su Markası

İşte 2021 yılının Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi raporları doğrultusunda hazırlanan kaliteli ve en iyi su markaları listesi.

SıraSuyun Ticari AdıSuyun Toplam PuanıpH Değeri
1Buzdağı83,737,6
2Fuska74,007,5
3Atlantis71,858,03
4Assu68,687,3
5Sultan68,157,14
6Tekir63,367,59
7Taşkesti56,057,9
8Javsu48,107,63
9Munzur34,558,11
10Cansu28,407,1
11Kalabak15,077,15
12Kirazlıyayla14,307,76
13Abant14,027,2
14Nazlı8,877
15Kipa5,157,8
16Efemsu3,177,1
17Şırlan0,567,2
18Korusu-5,327,6
19Çilek-6,267,1
20Elvin-9,696,7
Tarih: 20.12.2020 / Tabloyu görüntülemek için lütfen tıklayınız. (Google E-Tablo)

Not: Bu sıralama Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi tarafından oluşturulmuştur.

1. Buzdağı Doğal Mineralli Su (En iyi içme suyu)

Ülkemizin en iyi su markası olan Buzdağı, suyun kalitesi Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi tarafından yapılan analizlerle onaylanmıştır. Sağlıklı suyun temel şartı, pH değerinin 7 ve üzerinde olmasıdır.

Buzdağı doğal mineralli su

 • 7’nin üzerinde pH değeriyle, sağlıklı su listesinde bulunmaktadır.
 • Kaynağı, yerleşim yeri ve sanayi bölgelerine uzak olduğundan, vitamin ve mineral değerlerini kaybetmeden tamamen doğal şekilde tüketime sunulmaktadır.
 • Dolum ve taşıma aşaması, hijyenik standartlara uygun olarak yapılmaktadır.
 • İhtiyaçlara özel paketleme sistemiyle pratik kullanıma yönelik olarak tek kullanımlık paketle veya cam ile polikarbon damacanalara doldurulmaktadır.

2. Fuska Kaynak Su

Sağlıklı yaşamın anahtarı olan suyu kaliteli tüketmek herkesin hakkı. İçilebilir su listesinde bulunan Fuska’yı tercih edebilirler. Kaliteli sular arasında bulunan Fuska;

 • Mineral açısından zengindir.
 • Doğal kaynağından hijyen ve kalite standartlarına göre dolumu yapılır, yüksek mineral değeriyle tüketicilere ulaştırılır.
 • 7.5 pH değeri ve büyük illere yakın su rezervleriyle, hızlı şekilde tüketime sunulur.
 • Damacana, cam şişe, 110 ml ile 25 ml arası değişen bardak su ve 500 ml’lik paket su seçenekleriyle, her yerde güvenli tüketime yönelik ambalajlama yapılmaktadır.

3. Atlantis Kaynak Su

Atlantis su, tüketicilerin ihtiyacına uygun mineralli suyu, standartlara uygun şekilde Toros dağlarından tüketim için bayilere ulaştırmaktadır. 8.3 pH değeri ve Gıda Yönetmeliği’ne uygun ambalajlama sistemiyle Atlantis su, yapılan analizlere göre en iyi içilebilir su listesinde başı çekmektedir.

Cam şişe, pet şişe ve kutu su gibi ambalaj çeşitleri mevcut olup, suyun kalitesi kadar sağlıklı ambalajlamayla değerlerini koruması da amaçlanmaktadır. Suyun kaynağı kadar, tesis ve ambalajlama da hijyeniktir. Atlantis su fiyatları, kaliteli ve yumuşak içim bir suya göre ekonomiktir. Doğal kaynağından el değmeden şişelenip alıcılara sunulan Atlantis suyu uygun fiyatlara almak, vücut sağlığı için büyük bir avantajdır.

4. Assu Kaynak Su

1993 yılından kurulan Assu içecek Üretim Pazarlama, ülke çapında ve uluslararası alanlarda içecek başta olmak üzere üretim, inşaat, otomotiv, hızlı tüketim ve perakende alanlarında hizmetler sunmaktadır. Bolu’nun doğal yer altı kaynaklarından elde edilen suları tüketicilere ulaştırmaktadır. Ormanlık alanları ile yağmur suyunu oldukça başarılı bir şekilde emen Bolu yer altı suları içeriğindeki mineraller açısından zengindir.

Assu markasına ait sular 7,9 pH değerine sahiptir. El değmeden ambalajlanan sular 0.25 litreden 19 litrelik damacana boylara kadar piyasa üzerinde satışa sunulmaktadır. Assu kaynaklar suları 0,25, 0,50, 1, 1,5, 5, 10, 15 lt cam ve 19 lt damacana ambalajlarında kullanıma sunulmaktadır. Cam şişelerde de satışa sunulan Assu, ortalamanın üzerinde bir su deneyimi sunar. Vücudun ihtiyacı olan suyu doğal mineraller ile karşılar.

5. Sultan Doğal Kaynak Su

Türkiye’nin ilk su dolum tesislerinden biri olan Sultan Doğal Kaynak suyu, 1975 yılında kurulmuştur. 2007 yılında Sedef Gıda ŞTİ bünyesinde katışmış ve sektörün köklü firmaları arasında ismi hep yer almıştır. 2018 yılında Eskişehir Laçin Maden Suyu fabrikasını bünyesine katması ile de içecek sektöründe adından söz ettirmeye başlamıştır. Yüzde 100 yerli sermayeli bir firma olmasının yanında 45 yıllık tecrübesi ile de üretim ve dağıtım kapasitesini sürekli artırmaktadır.

Kaliteli, sağlıklı ve doğal kaynak suları Uludağ eteklerinden gelmektedir. Üretim tesislerinde kademeli olarak sağlık testlerinden ve filtrelerden geçen su, sodyum diyetini uygun olmasının yanında içimi rahattır. 7,24 pH değerine sahip olan bu markanın suları 0,55 mg/L klorür, 4,92 mg/L sülfat, 1,90 mg/L sodyum içermektedir. 0,20 cc pet bardak boydan başlayarak 15 litrelik cam damacanalara kadar Sultan Su üretimi yapılmaktadır. Uludağ’ın zirvesinden gelen Sultan Su, içimi oldukça yumuşak ve vücudun ihtiyaç duyduğu mineraller açısından oldukça zengindir.

6. Tekir Doğal Kaynak Su

Tekir İçecek Grubu 1999 yılında Doğal Kaynak Suyu üretimine başlamıştır. Tekir Su, 8.21 pH değerine sahiptir. Toros Dağlarından gelen Tekir Su, mineraller açısından oldukça zengindir. Dünya genelinde en kaliteli kaynak sularının yer aldığı Niğde ili Ulukışla İlçesindeki Şekerpınar mevkidir. Mineral yapısı değiştirilmeden ve el değmeden doğal kaynak suyu dolumu yapılmaktadır. Uygun şekilde şişelenen Tekir Doğal Kaynak suyu dışında Çamardı Doğal Kaynak Suyu markası ile de bu sağlıklı kaynak suları tüketicilere ulaştırılmaktadır.

Alkali su olarak tüketilebilen bu sular 200 cc boyuttan 19 litrelik damacana boylara kadar satılmaktadır. Kalsiyum ve magnezyum açısından zengin olan Tekir Su, sodyum açısından düşük değerlere sahiptir. Mevsimsel olarak suların içerisinde değişen mineral oranları Tekir sularında her mevsim aynı kalabilmektedir. 1999 yılından bu yana Tekir Şirketler Grubu olarak doğal su üretimi yapan firma kaliteden ödün vermeden ve el değmeden üretimleri ile su piyasasında önemli bir yere sahiptir. Tekir doğal kaynak suları TSE, ISO 2200, ISO 9001 ve Helal belgelerine sahiptir.

7. Taşkesti Doğal Mineralli Su

İçerdiği kalsiyum ve mineraller sebebi ile Sağlık Bakanlığı tarafından doğal mineralli su olarak adlandırılan Taşkesti suyu, modern tesislerde kaynağından doğal yapısı bozulmadan doldurulmaktadır. pH değeri 8 olan Taşkesti Su, alkali su değerlerine sahiptir. T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından doğal minerale sahip su belgesini alan bu marka ‘’Helal Gıda Sertifikası’’ ve ‘’TSE Sertifikası’ ’na sahiptir.

Bolu’da tüketime hazırlanan sular, modern tesislerde hazırlanarak sunulmaktadır. Bpa içermeyen su şişeleri ile öne çıkan firma cam damacanada su sunması ile beğeni toplamaktadır. İçimi oldukça rahat olan Taşkesti suları vücut için faydalı mineraller içermesi ile doğal kaynak suları kapsamında değerlendirilmektedir. 19 lt damacana seçeneklerinde polikarbonat damacana olarak ambalajlanmaktadır. Cam doğal bir malzeme olması ve geri dönüşümü ile tekrar tekrar kullanılması ile su dolumun da çok daha sağlıklı bir ambalaj malzemesidir.

8. Javsu

Kızılcahamam menşeli olarak üretim yapan Javsu, aslında Jandarma Asayiş Vakfı tarafından kurulmuştur. 2003 tarihinde üç tesisle üretim hayatına başlayan Javsu, İSO 9001 belgesine sahiptir. Çeşitli sertifikaları da olan Javsu, ülke çapında tercih edilen bir marka olmayı hedeflemektedir. Kalsiyum, magnezyum, bikarbonat, flörür gibi mineraller açısından zengin olan Javsu, özel bir şişelemeye sahiptir.

7.6 pH değerine sahip olan marka üretimlerinde 200 cc boyutun yanında 19 litrelik damacanalarda da satılabilmektedir. İçimi hafif ve alkali sular içerisinde yer alan Javsu, tüketicilerin beğenisini kazanmaktadır. 0,30 lt, 0,50 lt, 1,5 lt, 5 lt ve 19 lt damacana olmak üzere doğal kaynak suyu paketlemeleri yapılmaktadır. Kuruluş temsil ettiği markanın sorumluluk bilinci ile çalışmalarını yürütmektedir. Doğal kaynak suyunu en yüksek kalite standartlarında müşterilerine ulaştırarak bölgesinin lider firmaları arasında yer almaktadır.

9. Munzur Kaynak Su

Tunceli Munzur Dağlarından çıkarılan Munzur Su, 1999 yılından bu yana tüketicilere ulaştırılmaktadır. %100 doğal kaynak suyu olan Munzur Su, BPA ve BPB içermemektedir. Munzur A.Ş 250 ortağı bulunan kollektif bir yapı olmaktadır. Munzur Dağlarında bulunan Ovacık ilçesi yakınlarında çıkarılan bu kaynak suları büyük gözler halinde, Fırat Nehrine karışmaktadır. Munzur suyunun iki kenarı Huş ağaçları ile kaplı olmaktadır. Sağlık Bakanlığı analizlerine göre radyo aktif madde bakımından en düşük su olan Munzur su, demir ve magnezyum bakımından uygun değer aralıklarına sahiptir.

Tat açısından oldukça tatlı ve mineraller açısından zengin olan bu su çoğu kişi tarafından beğeni toplamaktadır. 8. 45’lik pH değerine sahip olan Munzur su alkali su ihtiyacı olan kişiler tarafından tüketilebilir. Vücuda olan faydaları değerlendirildiğinde ülkemizde alkali seviyesi yüksek olan ve mineral değerleri açısından zengin olan sulardan biri Munzur Su olmuştur.

10. Cansu

Cansu diğer adıyla Asya Su, 1999 yılında Düzce’nin Çimili ilçesinde üretim tesisleri ile çalışma hayatına başlamıştır. 2012 yılında Gülay Kollektif Şirketi tarafından satın alınarak Cansu Su ŞTİ tarafından işletilmeye başlanmıştır. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış bir boru hattına sahip olan Cansu, antibakteriyel bir ortamda ve sağlıklı bir şekilde üretilmektedir.

Düzce’nin 1160 rakımlı Kapladede Dağı zirvesinden gelen bu kaynak suları Sağlık Bakanlığından onaylı antibakteriyel boru hattı ile 12 km boyunca dolum tesislerine hijyenik bir şekilde ulaşır. Tüketici damak lezzetine uyumlu bir sertliği bulunan suyun kendine özgün bir tadı vardır. 200-250 cc bardak boydaki üretimlerin yanı sıra Cansu, 19 litre polikarbon ve 19 litre pet şeklinde üretimleri de bulunmaktadır. 7.16 pH değerine sahip olan Cansu, alkali sular arasında yer almaktadır. Ayrıca içerisinde bulunan mineraller sayesinde sağlıklı sular arasındadır.

Ph Değeri Yüksek Su Markaları

Aşağıda Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi’nin Su Analizi raporları doğrultusunda pH değeri en yüksek su markaları sıralaması listelenmiştir.

SıraSuyun Ticari AdıpH değeri
1Mavidağ8.71
2Akçat8.55
3Kardelen8.3
4Haznedar8.3
5Arsu8.2
6Saka8.2
7Akasya8.2
8Ladik Akdağ8.17
9Munzur8.11
10İvriz8.1
Tarih: 20.12.2020 / Tabloyu görüntülemek için lütfen tıklayınız. (Google E-Tablo)

Not: pH değerleri Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi tarafından oluşturulmuş rapordan alıntılanmıştır.

Popüler Su Markaları

MarkaÜretim YeriPuan
ElmacıkHendek/Sakarya-59
SakaHendek/Sakarya-197
HamidiyeEyüp/İstanbul-224
CeysuKonyaaltı/Antalya-232
Nuh SuAğrı-586
GürpınarGölcük/Kocaeli-1.316
KırkpınarŞile/İstanbul-2.213
DamlaPınarbaşı/Kayseri-2.267
SırmaOrhaneli/Bursa-2.331
Nestle Pure LifeKestel/Bursa-2.423
ErikliKestel/Bursa-2.501

Marketlerden satın popüler su markaları puanları hepsi eksi durumda.

Su ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi kimdir?

Sağlık ve gıda güvenliği sorunlarına karşı çözüm üretmek amacı ile kurulan bu hareket tamamen tüketiciyi bilgilendirme amaçlı oluşturulmuştur. Var olan sorunlara karşı araştırmalar yapan bu hareket belgelendirmeler ile bilgilendirme yapmaktadır. Menşei bilinmeyen, tabii yapısı bozulmuş, zararlı ve şüpheli maddeler başta olmak üzere sağlık ve güvenlik hareketinin amaçlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İnançlara saygılı, insan tüketimine uygun ve ekonomik beslenme sağlanması
 • Ürün içeriklerinin ürün etiketlerde hem miktar hem de menşei bakımından eksiksiz yer almasının sağlanması
 • Yerel alanlardan başlamak üzere hem ulusal hem de uluslararası standartların geliştirilmesi

Suyun pH’sı nedir ve pH değeri ne anlama gelir?

Suyun içeriğindeki bazik ve asidik durumu ifade eden ölçü birimine Suyun PH değeri denir. Bu değer 0 ile 14 arasında yer alır.

0 ile 7 arasındaki PH değerine sahip sular asidik olarak değerlendirilirken 7 ile 14 arasındaki su ölçümleri bazik olarak değerlendirilir. Yapılan ölçümlerde 7 değeri nört bir değer olacaktır.

Bu aynı zamanda saf suyun PH derecesidir. Su asidik özellik gösteriyor ise içeriğinde çok fazla karbondiokasit bulunuyordur. Bazik özellik gösteren suyun içerisinde ise kalsiyum bi karbonat ve alkali tuzlar bulunur. Bu özellikteki PH derecesine sahip sular alkali sulardır. İnsan sağlığı açısından da suyun faydalı ve verimli olması için alkali özellikte olması gereklidir. İçme sularının PH derecesi ise hafif alkali olabileceği gibi nötr olması da uygundur.

Ambalajlı Suların Sağlığa Zararı Var mı?

Musluk suları özellikle bazı bölgelerde arıtılmadan kullanımı tavsiye edilmez. Bu nedenle ambalajlı suların kullanımı tercih edilebiliyor.

Ambalajlı sularda ambalajlarından kaynaklı olarak sağlık açısından zararlı olabilir. Damacana ve hazır su şişeleri genel olarak plastikten üretiliyor. Plastik maddenin güneş ışığına maruz kaldığında su içerisine zararlı maddeler salınım yapmasına neden olur.

Bu zararlı maddeler sağlık açısından obezite, kanser ve diyabet gibi ciddi sağlık problemlerine neden olabilir.

İçme Suyu Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Ambalajlı su seçerken dikkatli olunmalıdır. Özellikle su markasının Sağlık Bakanlığı’ndan üretim izni almış olması çok önemlidir. Suyun etiketinde tarihi ve ruhsat numarası açıkça belli olmalıdır. Su şişede uzun süre beklediğinde zararlı etkiler ortaya çıkaracaktır. Bunlar dışında şu başlıklarda dikkat edilmesi gereken kriterlerdir:

 • Hem şişe hem de kapak üzerinde suyun cinsi ve adının yazılı olduğu emniyet bandı olması önemlidir.
 • Damacana üzerinde suyun adı ve kaynağı bulunmalıdır.
 • Su üzerindeki etiketlerde suyun analiz değerleri olmalıdır.
 • Su bulanık olmamalı ve berrak olmalıdır.

“En İyi Su Markaları” üzerine 4 yorum

 1. Biz artık kıme neye guvencemızı sasırdıkk alt tarafı bir su şişeleme yani su kaynağından değil mi bu kaynak suyu yerinden el değmeden se guzeldır ama bunlar artık ne yapıyor anlamadım

  Cevapla
 2. ben artık çeşmeden içiyorum aga. devletin ölçüm kurumları allah birdir dese inanacak halimiz kalmadı.

  Cevapla
 3. Aboovvv bunlar ne la. Dostum kimya dersindeki bazları içiyoruz resmen. Yok agaa bu böyle olmayacak. Eski günlerdeki gibi camiden bidonunan su taşıyıp içeceem. En azından pis olduğunu bilirik.

  Cevapla

Yorum yapın