En İyi Yavru Kedi Maması Markaları Tavsiyeleri

Eniyiveucuz tarafından tarihinde yayınlandı

Yeni doğan yavru kediler ve 12 aylık ( 1 yaş) olana kadar oldukça hassaslardır. Kemiklerinin düzgün gelişmesi ve genel sağlıkları için beslenme önemlidir. Kuru mamalar, evcil kedilerin ve yavrularının beslenme kaynakları arasında en iyisidir. Yavru kedilerin bedenlerinin, yetişkenlere göre farklı besin oranlarına ihtiyaçları vardır. Bu nedenle yavru kediler için özel olarak mamalar üretilmektedir. Yavru kediniz için en iyi yavru kedi maması markaları hangisi olduğunu öğrenmek için şimdi makaleyi okuyun.

En iyi yavru kedi maması
En iyi yavru kedi maması

Yavru kediler için mama seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Yavru kediler için mama seçimi sağlıklı şekilde büyüyüp gelişebilmeleri için oldukça önemlidir. Marketlerden kendimiz veya ailemiz için paketli bir şey alırken hepimiz ürünün içeriğine bakarak alıyoruz. Kediler için de aynı şekilde davranmalıyız. Kedi maması seçerken mutlaka içeriği incelenerek alınması gerekir. Yavru kedi maması seçerken özellikle dikkat edilmesi gereken birkaç temel husus var.

  • Alerjik reaksiyonlara sebep olabilecek maddeler içermemelidir.

Bu maddelere örnek olarak buğday, mısır, soya, arpa küspesi ve digest verilebilir. Bunların hiçbirinin kedilere faydası yoktur. Çoğunlukla mamanın maliyetini düşürmek ve gramajı arttırmak için eklenen maddelerdir.

  • Kedi mamasının sağlıklı olması için ana maddesinin etten oluşuyor olması lazım.
  • İçerisinde bulunan et oranının da yüksek ve kaliteli olması gerekir.

Bazı markalar içinde bulunan eti belirtmek yerine ”et ve et benzeri ürünler” şeklinde yazmaktadır. Sağlıklı bir kedi mamasında bulunan etin hormonsuz olması gerekir. Bununla birlikte içeriğinde bayat veya hastalıklı hayvan eti bulunmamalıdır.

Ayrıca etin kimyasal beslenme ile yetişmemiş bir hayvanda elde edilmiş olması da oldukça önemli. Hatta bazı mamalar gaga, ayak, ibik ve toynak gibi besin değeri olmayan hayvan uzvu bile içeriyor. Bu nedenle paketin üzerinde hangi hayvanın ne eti olduğunu yazan mama markalarını tercih etmek doğru olacaktır.

  • Kedi mamalarında bulunan fosfor, magnezyum ve kalsiyum oranı dengeli olmalıdır.

Bu oranların yüksek olması idrar yolu veya böbrek hastalıklarına yol açabilmektedir. Bu nedenle mama içeriğindeki bu maddelerin oranlarının dengeli olması gerekir. Kedi sağlığı için mamadaki fosfor, magnezyum ve kalsiyum oranın %0.7 ile %1.1 arasında bir değere sahip olmalıdır.

Balıketi ağırlıklı olan mamalarda fosfor oranın yüksek olması çok normaldir. Ancak özellikle erkek kedilerde düşük fosfor oranına sahip mama tercihi akıllıca olacaktır.

  • Protein oranı @ ile ` arasında olmalıdır.

Hassas bünyeye sahip kedilerde daha düşük protein oranlı mamalar kullanılabilir. Ayrıca alerjik yapıya sahip kediler için yine daha düşük protein oranlı mamalar tercih edilmelidir. Aksi takdirde yavru kedilerde geri alınamayacak zararlar meydana gelebilir.

Örneğin; 0 ile @ arasında protein orana sahip yavru kedi mamaları.

  • Propyll, BHT, BHA ve equitoxin gibi koruyucu kimyasal maddeler içermemelidir.

Bu zehirli maddeler doğru oranda kullanılmalıdır. Aksi takdirde kanser ve benzeri ölümcül hastalıklara neden olabilmektedir. Özellikle yavru kedi maması seçerken, mamanın bu maddeleri içermediğinden emin olmalısınız. Koruyucu maddenin C ve E vitamini veya biberiye özütü gibi doğal içeriklerden oluştuğuna mutlaka emin olun.

  • Çiğ balık, et ve yumurta içermemelidir.

Vahşi ortamda yaşayan kedilerin çiğ balık ve tükettikleri biliniyor. Ancak bu onlar için sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Aksine vahşi ortamda çiğ et ve türevleriyle beslenen birçok hayvanda sindirim sorunu gözlenmiştir. Bu sebeple evcil kedilerin çiğ balık, et ve yumurta tüketmesi sağlıklı değildir.

En İyi Yavru Kedi Mamaları Tavsiyesi

Yavru kedilerin yaşadığı hızlı büyüme, protein ve yağ oranı yüksek bir diyete ihtiyaç duydukları anlamına gelir. En iyi yavru kedi mamasını erkenden seçmek, bu hızlı büyüme aşamasından geçerken üzülme şansını azaltacaktır. Yine de bunu yapmak kolay değil; çok fazla seçenek var. Sizlere yardımcı olmak için en iyi yavru kedi maması markalarını derledik.

1. N&D Yavru Kedi Maması

N&D Yavru Kedi Maması
N&D Yavru Kedi Maması

İtalya merkezli şirket olan N&D tarafından 0 doğal içerikli yavru kedi mamaları üretilmektedir. Şirket politikası gereği kullanılan maddelerin GDO’suz olması oldukça önem arz eder. Ayrıca antibiyotik ve büyüme hormonu içermeyen bileşenleri tercih ediyorlar.

N&D üretim merkezi doğrudan Avrupa Birliği kalite standartlarına bağlıdır. Bu standartta olmayan ürünlerin üretilmesi AB’de yasaklanmıştır.

Dünyada en çok satılan yavru kedi mama çeşitlerindendir. Yavru kediler için özel bileşenler ile tahılsız, tavuklu ve narlı olarak üretilmiştir. Hem yaş mama hem de kuru mama seçenekleri bulunur. Protein oranı yüksek ve karbonhidrat oranı düşüktür.

Ayrıca içeriğinde hiçbir şekilde koruyucu katkı maddesi bulunmamaktadır. Tam da bu nedenle yavru kediler için en sağlıklı mamalar arasında yer alır.

2. Pro Plan Kitten Yavru Kedi Maması

Pro Plan Kitten Yavru Kedi Maması
Pro Plan Kitten Yavru Kedi Maması

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Purina şirketi tarafından üretilmektedir. Yavru kediler için son derece sağlıklı içeriğe sahip olduğundan sıklıkla tercih edilmektedir. Dünyanın tüm ülkelerinde evcil hayvan mama üretiminde kalitesi ve uygun fiyatı ile ilk 5’te yer almaktadır.

Yavru kediler için özel olarak tavuk eti ağırlıklı şekilde üretilmiştir. Hem kuru hem de yaş mama çeşitleri bulunur. İçeriğinde kalsiyum, fosfor ve magnezyum oranı dengelidir. Ayrıca protein oranı da yüksektir.

Düzenli olarak tüketen yavru kedilerde tüy dökülmesinin azaldığı gözlenmiştir. Hem sağlıklı hem uygun fiyatlı olduğundan yavru kediler için doğru bir seçenek.

3. Royal Canin Yavru Kedi Maması

Royal Canin Yavru Kedi Maması
Royal Canin Yavru Kedi Maması

Merkezi Fransa’da olan Mars şirketi, Fransız bir veteriner tarafından kurulmuştur. Evcil hayvanlar için mama üreten en büyük markalardan biridir. Royal Canin yavru kedi mamaları kedilerin birçok özelliği dikkate alınarak üretilmiştir.

Örneğin; yaşam evreleri ve tarzları, yaşları, ırkları, sağlık koşulları, vücut ölçüleri gibi. Ayrıca yavru kediler için özel bileşenler kullanılarak üretilmiştir. En kaliteli besinleri içeriğinde barındırdığından hem kedinin tüyleri hem de sağlığı için ideal bir markadır.

Diğer markalardan farkı ise yavru kedinin cinsine göre formüle edilmiş olmasıdır. Bu sayede kediniz için en doğru mama markasını tespit etmek oldukça kolaylaşıyor.

4. Reflex Yavru Kedi Maması

Reflex Yavru Kedi Maması
Reflex Yavru Kedi Maması

Türkiye merkezle firmanın evcil hayvanlar için üretilmiş markasıdır. 3 ortaklı kurulan Lider Pet Food firmasının üretim tesisi ve merkezi İzmir’dedir. Avrupa Birliği ve dünya ülkelerine ihracat yapmaktadır. Bu sebeple Avrupa Birliği gıda ve kalite standartlarına tabiidir. AB tarafından onaylanmayan ürünlerin üretilmesi ve dağıtılması yasaktır.

Yavru kediler için kedi beslenme uzmanlarınca özel olarak formüle edilmiştir. İçeriğinde bol tavuk eti, Omega 3 ve Omega 6 bulunmaktadır. Protein, vitamin ve besin değeri zengin bir yavru kedi mamasıdır. İçeriğinde kalsiyum, iyot, çinko, fosfor, demir ve sodyum dengeli oranda bulunmaktadır. Bu özellikleriyle piyasadaki en uygun ve en ulaşılabilir yavru kedi mamaları arasında yer alır.

5. ProChoice Yavru Kedi Maması

ProChoice Yavru Kedi Maması
ProChoice Yavru Kedi Maması

Türkiye merkezli Atlas Pet firması tüm evcil hayvanlar için en sağlıklı ve lezzetli mamaları piyasa sürüyor. Avrupa Birliği kalite ve gıda standartlarına sahiptir. Yüksek besin değerleri, taze ürünler ve sağlıklı besinleri içerdiğinden güvenli tercih edilecek bir mama markası.

İçeriğinde Taurin, A, D3, C ve E vitaminleri bulunur. Yavru kedilerin gelişimi için gerekli olan Omega 3 ve Omega 6 bol miktarda vardır. Dengeli kalsiyum, fosfor ve magnezyum oranına sahiptir. Tavuk eti ve pirinç ağırlıklıdır. Protein ve mineraller bakımından da oldukça zengindir.

Şirket politikası tamamen evcil hayvanların sağlığını, bakımını ve korunmasını temel almıştır. Bu nedenle yavru kediler için zengin besin değerine sahip güvenilir bir mama markasıdır.

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir